Kaplumbağa Türleri

Razor-backed Musk Turtle

Razor-backed Musk Turtle 4

Doğada ABD’nin güney kesimlerinde yaşayan ilginç bir Su Kaplumbağası türü olan Razor-backed Musk Turtle (Sternotherus Carinatus), kafasında nokta halinde siyah beneklere sahiptir. Kahverengi kabuğunun üzerinde siyah çizgiler yer alır.

Boyunları uzun, ayakları kısadır. Ağız bölümünde avlarını kolayca parçalamaya yarayan keskin ve güçlü bir “gaga” vardır. Boyu ortalama 15 cm.’dir. Doğada sığ ve bitkili sularda yaşarlar. Akıntısız sularda, genellikle göl ve nehir kenarlarında görülürler. Yumurtlamak ve gündüz vakitlerinde güneşlenmek dışında çoğunlukla suyun içinde olurlar.

Razor-backed Musk Turtle’ın Kaplumbağalar arasında kendine has ilginç bir özelliği de bulunur. Herhangi bir tehdit sezdiğinde çok rahatsız edici bir koku yayarak, yırtıcı hayvanlardan kurtulurlar.

Beslenmeleri tamamen etçildir. Küçük balıklar, kerevitler, midyeler, böcekler temel beslenmelerini oluşturur.

Üremeleri bahar ve yaz ayları arasında gerçekleşir. 5 yaşından itibaren erişkin hale gelerek erkeklerin kur yapmasıyla çiftleşmeye hazırlık başlar. Erkek Kaplumbağa, kur sırasında dişinin boyun kısmını ısırır. Daha sonra dişinin kabuğundan tutarak çiftleşmeye başlar. Dişiler bir süre sonra yumurtalarını gömer ve yaklaşık 115 gün sonra yavrular yumurtadan çıkar.

Yorum Yaz