Kedi Hastalıkları

Kedi Sağlığı ve Aşıları

Kedi Sağlığı ve Aşıları
2.7/5 - (3 votes)

Kedi Sağlığı ve Aşıları

KEDİ SAĞLIĞI VE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR
    
Tüm canlıların olduğu gibi canımızdan çok sevdiğimiz Kedilerin de kötü hastalıklara yakalanma riski vardır. Ölüm her ne kadar her canlının kaçınılmaz sonu olsa da sağlıklı yaşam her canlı için en güzel seçimdir. Kedilerinizin sağlığını korumak için onlar için belirlenen Kedi aşılarını zamanında yaptırmanız gerekmektedir. Kediler için karma aşı, Leukemia (Lösemi), Kuduz aşısı gibi aşıların her yıl belirli zamanlarda tekrarlanması gerekmektedir.
    
Karma aşı Kedinizi “Feline Herpes” virüsüne karşı koruyan bir aşıdır. Bu virüsün aşısı yüksek ateş, iştah kaybı ve mayışıklık gibi belirtiler gösterebilir. Fakat bu etkiler geçicidir ve Kedinizin virüse bağışıklık sağlaması için gereklidir. Öyle ki bu virüs aşısı yapılmadığında Kedinizin bedeninde mevcut olduğunda ne yazık ki öldürücüdür.

Kuduz aşısı ise bir yakınınızı veya bir yabancıyı tırmaladığında kişinin kuduz olmaması için yasal bir mecburiyetinizdir. Leukemia, bir Kedi lösemisi hastalığıdır. Aşıyı yaptırmadan önce Kedinizde bu hastalığın olup olmadığının testini yaptırmalısınız. Çünkü eğer mevcutsa zaten bu sorunla savaşan vücuduna daha fazla düşman göndererek hastalığını ilerletebilir. Mevcutsa bu aşı yaptırılmaz.

Hamile Kediler doğurmadan ve süt emen yavru Kedileriniz sütten kesilmeden aşıya götürülmemelidir. Kedi sağlığı, önemlidir. Aşı da bu amaçla yapılmaktadır. Fakat bu iki durumda sakıncalı olduğundan beklenmelidir. Zaten süt emen Kediler için anne sütünde hastalıklardan koruyucu enzimler yavru Kediler için bolca mevcuttur.

Yorum Yaz