Kedi Türleri

Exotic Shorthair Özellikleri

Exotic Shorthair Bakımı
4.8/5 - (31 votes)

Yer:A.B.D
Renkleri:Ankara kedisinin tüm renkleri ve şekilleri; noktalı şekillerden oluşan kısa tüylü Himalaya deseni
Bakım:Bakımı oldukça kolay, haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği: Sakin, sevgi gösteren, okşanmaktan hoşlanan, iyi huylu
Tüy Şekli:Kısa
Boyut:Orta/Büyük

Özellikleri

Karakteristik (Ortalama:7)

Çocuklarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 8

Hayvanlarla Anlaşma: 3

Sadakat: 9

Egzersiz İhtiyacı (Ortalama:3.5)

Oyunculuk: 6

Hareket İhtiyacı: 1

Bakım İhtiyacı (Ortalama:5.5)

Taranma: 3

Genel Bakım: 8

 

Açıklaması

Köken bakımından Exotic Shorthair kedisi, Persian (İran kedisi) ve Amerikan Shorthair karışımı melez bir ırktır. 20. yüzyılın ortalarına doğru üretilmeye başlanan bu ırk, 1960’lı yıllarda ırklar statüsüne girmeyi başardı.

Exotic Shorthair Bakımı

İnsanlarla iletişimi çok seven kedi ırklarından biri olan Exotic Shorthair, dayanıklı ve sevimli Kedilerdir. Çok zeki olan Exotic Shorthair cinsi kediler, dikkat çekmeyi sever. Özellikle evdeki minik arkadaşlarıyla, yani çocuklarla aralarında özel bir bağ oluşur ve oyuncu kişiliğe bürünürler. Sahiplerine de oldukça sadık olan Exotic Shorthair kedilerinin kafa yapıları, İran Kedisine çok benzer. Yuvarlak ve güçlü bir yapıdadır. Yüz hatlarında dikkat çeken en önemli özellik ise elmacık kemikleridir. Çeneleri de oldukça sağlamdır ve gelişmiş gir yapıya sahiptirler. Ağırlıkları 1.5 yaşından sonra 4-7 kilograma kadar ulaşabilir.

 

Vücut hatlarında yine dikkati çeken en önemli özelliklerinden olan küçük ağızları ve kalkık burunları, oldukça anlamlı bakan büyükçe gözleri ile oldukça sevimli birer arkadaştırlar. Diğer kedilere oranla daha büyük bir yapıya sahip olan Exotic Shorthair‘in, oldukça sevimli ve orantılı bir görüntüsü vardır. Genellikle kısa bacak boyu ve geniş patilere sahip olan Exotic Shorthair, kısa ve çok ince tüy yapıları ile diğer shorthair’lere oranla daha göz alıcı tüylere sahiptir. Bunun yanında dolgun ve tüylü kuyrukları vardır.

Exotic Shorthair kedilerinin tüy bakımı da oldukça kolaydır. 2-3 günde bir tüylerinin fırçalanması yeterli olacaktır.

Exotic Shorthair Tanıtım Videosu

Yorum Yaz

1 Yorum