Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerde Gençlik Hastalığı (Distemper)

3.7/5 - (9 votes)

Gençlik hastalığı özellikle yavru köpeklerde sıksık görülen, erken saptamalarda tedavisi olan ölümcül bir viral hastalıktır. Gençlik hastalığı yalnızca köpek türleri için değil rakun, tilki, kurt gibi diğer türleri de etkiler. Genç yaşta aşılanan yavru köpeklerde bu hastalık daha az görülme eğilimindedir. Gençlik hastalığının insanlar için bir tehlikesi yoktur.

Gençlik Hastalığı Belirtileri ve Türleri

Köpeklerde gençlik hastalığı özellikle yavru köpekler arasında doğrudan veya dolaylı yoldan temas ile bulaşır. Virüs başlangıçta bir köpeğin bademcik ve lenf nodlarına saldırır. Yaklaşık bir hafta boyuna kendini orada çoğaltır. Sonrasında solunum, ürogenital ve sinir sistemelerine saldıran virüs eğer tedavi altına alınmazsa ölümcül sonuçlar doğurur.

Köpeklerde gençlik hastalığının ilk aşamalarında yüksek ateş, kızarmış gözler, gözlerde ve burunda akıntı en önemli belirtilerdir. Hastalık kapmış, virüslü bir köpek uyuşuk ve yorgun olur. Öksürme, kusma ve ishal diğer belirtilerdir. Köpeklerde gençlik hastalığına neden olan virüs ne zamanki sinir sistemine saldırırsa o zaman beyin ve omurilik etkilenir ve köpekte nöbet, histeri krizleri, felç görülebilir.

Bağışıklığı zayıf köpeklerde virüsun bulaşmasını takip eden iki ila beş hafta ölüm ile sonuçlanır

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Neden Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Enfekte olan başka hayvanlar ile temas, solunum, bakteriyel enfeksiyonlar hastalığın başlıca ortaya çıkma nedenleridir. Enfekte olmuş diğer hayvanlar ile temas en çok karşılaşılan nedenlerden biridir.

Gençlik hastalığını anlamak için ilk aşamalarda beyaz kan hücre sayısına bakılabilir. Biyokimyasal ve idrar analizleri hastalığın teşhisi için net bir sonuç verecektir.

Gençlik hastalığın tedavisi yoğun belirtileri hafifletmeye yöneliktir. İleri safhalarında köpeğin tedaviye cevap verip vermeyeceğinin bir garantisi yoktur.

Bu hastalığa kapılan köpeklerin ishal durumu kontrol edilmeli, sıvı kaybı dengelenmeli, göz ve burundaki akıntıları düzenli olarak temizlenmelidir. İleri safhalardaki gençlik hastalığında bir köpeğin hayatta kalma şansı köpeğin bağışıklık sistemine ve gücüne bağlıdır. Bu hastalıktan kurtulan köpekler virüs taşımazlar ve diğer hayvanlar için bir tehdit oluşturmazlar.

Köpeklerin gençlik hastalığına yakalanmaması için yapılması gerekenlerin başında rutin aşılar ve enfekte hayvanlar ile temasın kesilmesi, yeni doğan yavruların maruz kalma ihtimaline karşı korumaya alınmaları gereklidir.

 

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Merhaba larbenim 10 aylık 65 kg da bir kangalım var bundan 1 ay önce yfaktan öksürük burun akması gözlerde akıntı başladı veteriner e götürdüm vitaminsiz kaldığını söyledi iysa en güzel mamalari vitamunkeri kull a ndim sonra köpek te halsizlik basladi veterinel geldi varazitlerini yaptı serom taktı ikave serol icerisine beş altı cesit ilaç enjekte etti sonra köpek te uyuz başlangıcı var dedi yine viraminler ugbelwr antibiyotik ler verdi bu seferde köpek gin arka saf ve sol üst kalcasinda genis yara oluştu sonra köpek uyuz dedi bana bir çare ben bu 10 aylık oğlum pasayı nasil tek2 esj8 sağlığına kavustururum şuan da yürürken arka bacaklarda güç kaybı var ayakta dururken arka bacaklarını kullanmakta çok zorluj cekiyor lütfen allah rızası için yardımcı olun

    • genclik hastaligi olabilir hic vakit kaybetmeyin duzgun veteriner bulun benim kopegimde bu durumda ve su an felcli yatiyor insallah iyilesir eczaneden ates olcer alin ve atesini olcun eger 40 sa sorun buyuk