Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Ortalama Köpek Ağırlığı Nedir?

köpeklerde aşırı kilo
3/5 - (9 votes)

Günümüzdeki köpeklerin yaklaşık yüzde 56’sı aşırı kilolu veya obezdir. Aşırı kilolu köpeğiniz için sağlıklı bir ağırlık hedefini nasıl belirlersiniz?

Çoğu insan, ortalama bir köpek ağırlığı için internette yer alan kaynaklara yönelmektedir. Bu durum tüm köpekler için farklılık gösterdiğinden dolayı, internet üzerinden araştırma yapmak yeterli değildir.

Ortalama Bir Köpek Ağırlığı Belirleme

Köpekler çok farklı cins ve boyutlarda geldiğinden, tüm köpekler için ortalama bir ağırlık belirlemek imkansızdır. Kilo ayrıca köpeğin cinsiyetine ve sağlık durumuna göre de değişiklik gösterebilir.

Her ne kadar birçok kaynak farklı cinsler için ortalama bir ağırlık aralığı sunsa da  genellikle köpeğin cinsiyetini ve diğer faktörleri dikkate alınmaz.

Örneğin, bir Labrador Retriever için görebileceğiniz tipik bir ağırlık aralığı 25 ila 40 kilodur. Bu ciddi bir kilo ağırlığıdır. Çoğu köpek sahibi Labrador cinsinin 40 kilo olmasını istemezken, bu durum köpekten köpeğe değişiklik göstermektedir. Köpek sahipleri, köpeklerinin kilo ağırlık aralığının altına düşmemesine özen göstermelidir.

Ağırlık aralıkları ayrıca dışarıdaki birçok karma cins köpeği hesaba almamaktadır. Ek olarak köpekler yemek yeme alışkanlıklarına da dikkat etmelidir.

Sağlıklı Köpek Ağırlığını Belirlemek İçin Daha İyi Bir Çözüm

Sağlıklı bir köpek aralığı belirlemede köpeğinizin cinsi, boyutu, cinsiyeti bu konuda önemli rol oynamaktadır. Köpeklerde fazla kilo ya da aşırı zayıflık durumu köpeklerinizin sağlığına zarar vermektedir. Köpeğinizi yakından takip etmek siz sahiplerinin en temel görevi olmalıdır.

Köpeğinizin veteriner hekimi kilo kontrol sistemini köpeğinizin aşırı kilolu mu  yoksa düşük kilolu mu diye belirlemek için gözlemlemektedir.

Köpeğim Kilolu Mu?

İngiltere de her üç hayvandan biri aşırı kilolu veya obezdir. Bir çoğumuz, köpeğimizin aşırı kilolu olduğunu fark etmeyebiliriz. Zira kilo durumu, zamanla artış veya azalış gösterdiği için göz ardı edilmesi son derece basittir. Bu durum hemen önünüzde olsa da, uzun zamanda alınan birkaç kilo fark edilmeyebilir. Bununla beraber aşırı kilo, köpeğinizin sağlık durumunu olumsuz şekilde etkileyebilir.

Köpeklerde Fazla Kilo Zararlı Mıdır?

Köpeğinizin birkaç kilo aldığını fark etseniz bile, sağlığını etkileyeceği bilincinde olmayabilirsiniz. Köpeğinizin normal boyutuna göre, yalnızca %20 daha kilolu olması, köpeğinizde şeker hastalığına, osteoartrit hastalığına, üriner sistem taşlarına ya da kalp hastalığı gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya gelmesine neden olabilir.

kilolu köpek

Aynı zamanda fazla kilo köpeğinizin genel sağlığını, mutluluğunu, yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemesinin yanı sıra, fazla kilo evcil hayvanlarınızın yaşam süresini de kısaltmaktadır.

Köpeğiniz size göre iyi görünsede, ideal kilo ağırlığı cinsine göre değişiklik göstermektedir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin ideal kilosunun ne olduğunu, sağlık kontrollerinden sonra size söyleyecektir. Sağlık kontrolleri esnasında, köpeğinizin sağlıklı kilosunu koruyup korumadığını değerlendirebileceksiniz.

Köpeklerde Fazla Kilo Belirtileri

  • Evcil hayvanınızda belirgin bir bel kaybı
  • Köpek dostlarımızın yürümekte zorlanması
  • Hareketlerinde yavaşlık
  • Nefes darlığı sorunu
  • Fazla hırçınlık
  • Her zamankinden daha fazla uyuması

 

Yorum Yaz