Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Yavru Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

3/5 - (5 votes)

Yavru köpek bakımı evcil hayvanlar arasında en zorlarından birisidir. Özellikle yavru köpeklerin ilk 16 haftası çok önemlidir. Bu haftalar içinde yavru köpek ilk 21 gün içinde hafıza güçlüğü yaşamaktadır. Yavru köpeğin duyuları da 21 gün içinde gelişmeye başlar. Bu dönem içerisinde köpek yavaş yavaş tepkiler vermeye başlar. 21 günün sonunda 28.güne doğru köpeğin hafızası gelişme göstermeye başlamıştır. 28 gün ile 49 gün arasın da ise yavru köpeğin beyni ve sinir sistemi artık gelişmeye başlamıştır.

 

Yavru köpek bakımında dikkat edilecek hususlar nelerdir?

*Yavru köpeğinize ayda en çok bir kere yıkamalısınız.

*Yavru köpek bakımında diş gelişiminde köpeğinizin kemirmesi için onun ağzına hazır malzemeler verebilirsiniz. Kalın ip gibi, düğümlenmiş özel uçları tiftik biçiminde olan yavru köpek diş ve oyun ipleri satın alabilirsiniz. Ya da yapma kemikler verebilirsiniz.

*Tuvalet eğitiminde çiş damlası kullanarak dilediğiniz noktaya tuvaletini etme alışkanlığını aşılayabilirisiniz. Bu şekilde en büyük sorunlardan birini de böylece halletmiş olursunuz. Diğer bir durumda köpeklere yapılacak aşı konusudur. Dikkat edilmesi gereken durumları aşağıda bulabilirsiniz.

* İlk dikkat etmeniz gereken durumlardan biri aşının yapılacağı köpeğin gerçekten sağlıklı olup olmadığını bilmektir. Çünkü aşı sağlıklı olan köpeklere yapılır.

*Özellikle İç ve dış parazit hastalığına yakalanan köpeklere aşı vurulmaz. Aşı yapılacak yavru köpeklerde parazit bulunmamalıdır.

*Köpeklerin vücut sıcaklığı 38-39.5 °C seviyesinde olmalıdır.

*Köpeğinizin kesinlikle ateşi olmaması gerekir. Çünkü ateşlenme konusu enfeksiyon belirtisi olabileceğinden önce bu hastalık tedavi edilmelidir. Aşı yapılacak köpeklerden 7 gün önce
kortikosteroid çeşidi ilaçlardan uygun olanı yapılmamış olması gerekmektedir.

*Veteriner hekiminizin uygun gördüğü dozda ve günde köpeğinize aşı uygulanmalıdır. Hamile olan köpeklere ise kesinlikle aşı uygulanmamalıdır.

*Köpeklerinize bağışıklık kazandırmak istiyorsanız ve ciddi anlamda bir şeyler öğretmek istiyorsanız bütün durumlara uygun veterinerinizle konuşabilirsiniz.

 

Yani köpeğin sizden öğreneceği çok şey vardır artık. Tuvalet eğitimi ve mama eğitimini öğrenme zamanı gelmiştir. Bu dönemde köpeğinizin size çok ihtiyacı vardır. Bu dönemde öğretecekleriniz köpeğinin hafızasında yer etmeye başlayacaktır. Ev ön eğitimler çok önemlidir. Siz tanıması ve sahiplenmesi de bu dönemde başlayacaktır. Köpeğinizle iletişim kurmak için aslında çok da doğru bir zamandır. Kendisini korumayı, şirin görünmeyi, zararsız olmayı, sizi korumayı, çevreye zarar vermemeyi bu gibi bütün davranışları sizden öğrenecektir. Yavru köpeğinizi nasıl eğitirseniz ne kadar özen gösterirseniz köpeğiniz tam da istediğiniz gibi olma yolunda hızlı adımlar atmaya başlayacaktır.

Yavru köpeğinizi veteriner kontrollerine götürmeyi unutmamalısnız.

Yorum Yaz