Köpek Hastalıkları

Köpek Sağlığı ve Aşıları

Köpek Sağlığı ve Aşıları
Rate this post

Köpek Sağlığı ve Aşıları

Köpekler, biz insanların en sadık ve en sevilen dostlarıdır. Köpek sahibi olmak ise aynı zamanda düzenli bakımı da gerektirir. Minik dostlarımızın sağlığı bizim için önemlidir. Köpek sahiplerinin aklına gelen ilk sorular Köpek sağlığına nasıl dikkat edilmeli aşıları ne zaman yaptırılmalıdır gibi sorulardır. Köpeklerimizin de bizler gibi birçok farklı alanda hasta olma ve sorun yaşama ihtimali vardır. Bu sebeple hastalık ihtimali henüz gerçekleşmemişken aşılarını yaptırmalı ve onları hastalıklardan korumalısınız.

Hastalıklardan Köpeklerde en sık rastlananlar: Kennel cough, kuduz, corona virüs enfeksiyonu, kanlı ishal, gençlik hastalığı ve karaciğer enfeksiyonudur. Her hastalığın belirtilerini aklınızda tutamayacağınızdan herhangi bir sorun hissettiğinizde veteriner hekiminize başvurmalısınız. Sağlıklı ve mutlu bir Köpek istiyorsanız aşı takvimine uymalı ve köpeğinizin bütün aşılarını Köpek sağlığına en uygun şekilde zamanında yaptırmalısınız. Köpek aşıları parazit ihtimali olan Köpeklere yapılmaz.

Aşılanan Köpeklerinizi, aşıdan iki gün önceden aşıdan iki gün sonraya kadar yıkamamanız gerekmektedir. Bu, Köpeğinizi ölümcül hastalıklardan da korur.

Aşılar için aşı takviminde yazdığı şekilde yaş aşısı, parazit tedavisi, kuduz aşısı ve hepsi için uygun dönemlerde aşı yaptırmalısınız. Örneğin, kuduz aşısı‘nın tekrarlanma süresi 2-3 ay civarındadır. Yine 16 haftada bir karma aşısı yaptırılmalıdır. Ayrıntılı tarihler veterineriniz tarafından titizlikle açıklanacaktır. Özellikle yavru Köpeklerin en az bir buçuk ay annelerinden süt emmeleri sağlıkları için gereklidir. Ev hayvanlarının yavruluk zamanlarında bünyeleri oldukça hassastır. Bu sebeple yavru Köpekler aşıları yapılıncaya kadar evden dışarı çıkarılmamalıdır.

Yorum Yaz