Köpek Türleri

Alaskan Malamute (Alaska Kurdu)

Alaska Kurdu
Rate this post

Alaska kabilelerinin birisinden adını alan Alaska Kurdu, kızak Köpeği olarak bilinen adeta bir hizmet Köpeğidir.

Alaska Kurdu

Genel Bilgiler

Kuzey ırklarının çok belirgin özelliklerine sahip olan Alaskan Malamute (Alaska Kurdu), çok iyi huylu bir ırk olarak bilinir. Günümüzde evlerde beslenen bu ırk, aslında evlerde özellikle de apartman dairelerinde beslenmeye uygun olmayan bir cinstir. Açık, geniş bahçeli ve korunmalı alanlarda mutlu olur. Çok ciddi bir eğitimden geçmesi gerekir. Bu eğitimler sonucunda sosyal olabilir. Eğitimi zor kabullenen bir cinstir. Çok meraklı bir yapıya sahiptir. Erkekleri baskın bir kişiliğe sahiptir. Eğitim sonunda iyi iletişim kurabilirler. İnsana yakındırlar. Ancak bekçi köpeği özelliği taşımazlar.

Alaska Kurdu, kazma içgüdüsü çok gelişmiş bir ırk olarak bilinir. Bu nedenle, bahçeli alanlarda bakılırken, yaşadığı alanın koruma altına alınması gerekir. Doğal kürk yapıları nedeniyle soğuk iklimleri severler. Sıcak iklimler onlara göre değildir. Sıcak havalarda, serin yerlerde tutulmaları gerekir. Çok fazla enerjiye sahip oldukları için, hareketli hayvanlardır.

Alaskan Malamute

Genetik yapıları gereği, dişilerde boyları 55-60 cm., erkeklerde 60-66 cm. civarındadır. Kilo olarak erkekler 35-42, dişiler ise 30-38 kiloya erişirler. Kısa tüylüdürler. Ama kalın ve sık bir tüy örtüsüne sahiptirler. Hafta içerisinde birkaç kez fırçalanmaları gerekir.

Renk özellikleri açısından farklılık gösterirler. Gri, kızıl, beyaz, samur, siyah renklerinde olabilirler. Uluma en belirgin özellikleridir. Alaskan Malamute; kalça çıkığı, mide ve kalp hastalıklarına yatkın bir ırktır. Ortalama ömrü, 10-12 yıl kadardır. Banyo yaptırılması pek önerilmez. Sürekli meşgul olmayı seven bir yapısı vardır. Gün içerisinde bir iki saat yürümeye ihtiyaç duyar. Çocuklarla ve ev halkı ile iyi ilişkiler kurar. Yine de ev dışarısında, bahçeli ortamlarda yaşaması gerekir.

Yorum Yaz