Köpek Türleri

Basset Hound

Basset Hound
5/5 - (2 votes)

Ana vatanı İngiltere olan Basset Hound, bazı tartışmalara neden olmuş bir ırktır. Bazı gruplar bu ırkın av köpeği olduğunu söylemiş, kimileri karşı çıkarak insanlara dost olan bir ırk olduğunu ve bu şekilde yetiştirilmesi gerektiğini savunmuşlardır. Daha ileriki yıllarda, bu cinsin her iki özelliği kullanılarak yetiştirilmesi kabul görmüştür.

Basset Hound

Genel Özellikler

Sakin bir yapıya sahip olan bu Köpekler, çekingen ve korkak bir tür değildir. Isırma huyları olmayan bu ırkın Köpekleri, çok gelişmiş bir koku alma duyusuna da sahiptir. Yaban Tavşanı avlarında kullanılırlar.

Basset Hound, aslında çok atik bir Köpek değildir. Ev yaşamına çabuk uyum sağlarlar. Koruyucu duyguları gelişmiştir. Çok iyi huylu, yumuşak Köpeklerdir. Genetik özellikler olarak; kısa bedenli, ince uzun bir yapıya sahiptirler. Kısa ve çarpık bacaklıdırlar. Uzun ve aşağı sarkan kulakları Basset Hound‘un en önemli fiziksel özelliğidir.

Bu ırkın yaşam süresi, 10-12 yıl kadardır. Erkeklerde 22-29 kg. dişilerde 19-26 kg.’a ulaşırlar. Boyları erkeklerin 29-37 cm. dişilerin ise 27-35 cm.’ye ulaşır. Renkli tüylere sahip olan Basset Hound, üzgün bakışları ile tanınırlar. Gözlerinin ifadesi çok yumuşaktır. Aile yaşamı için çok uygun Köpeklerdir. Çocuklarla iyi geçinirler. Kısa ve sert tüyleri sık fırçalanmalıdır. Fırçalanmayan tüyleri çok dökülür. Beslenmelerine dikkat edilmelidir. Kolayca kilo almaya çok müsaittirler. Kilo sorunları olur ise, ileriki zamanlarda felç ve yürüme sıkıntısı yaşayabilirler. Çok iyi koku alma duyuları vardır.

Yorum Yaz