Köpek Türleri

Chihuahua (Şivava)

Şivava (Çivava)
4.8/5 - (166 votes)

Meksika kökenli bir ırk olan Chihuahua (Şivava, Çivava), dünyanın en küçük boyutlu Köpeklerinden birisi olma özelliğini taşır.

Chihuahua

Genel Özellikler ve Bakım

Avuç içine bile sığabilen bu ırk, çok çekingen bir yapıya sahiptir. Korktuğunda bunalıma girerek titremeye başlar. Özelikle yolculuklarda, çok rahatsız olur. Sıkıntıları sonucunda bağışıklık sistemi çökebilir. Kan şekeri düşer. Bu durumlarda biraz bal yedirmek uygun olacaktır. 1200-1700 gr. arasında ağırlıkları, yaklaşık 13 cm. boyları vardır. 5 kg. varan türleri de bulunur. Her türlü renk özelliklerine sahiptirler. En zor bulunanı çikolata rengi olanıdır. Düz beyaz, gri mavi ve kahve renkleri bulunur.

Anatomik olarak kafası, elma gibi kubbe şeklindedir. Basık burunları vardır. Eğitimleri önemlidir. Diğer ırklar gibi, küçükken değil; altı aylık, hatta bir yaş dolaylarında eğitilmelidirler. Şımarık bir cins olan Chihuahua, küçüklüğünden ötürü daha çok şımaracağı için, kesinlikle eğitime yönlendirilmelidir. Ceza ve bağırarak eğitim verilmemelidir. Çok yaygın hastalıkları bilinmemekle birlikte, bazı genetik sorunlar yaşadıkları saptanmıştır.

Şivava (Çivava)

Deri ve dolaşım hastalıkları sorunları ile de karşılaşabilen bu ırk, kalp ve dolaşım sorunları yaşayabilir. Tümörler yaşamaya eğilimleri vardır. Şivava, soğuk havaları sevmez. Kışın giydirilmeleri gerekir. İnatçı bir yapıya da sahiptirler. Aşırı sahiplenme duygusu yaşarlar. Aileyi kıskanır. Gürültücü Köpeklerdir. Kızdırılır ise çocukları ısırabilir. Diğer Köpeklerden hoşlanmaz. Bakımları için haftada birkaç kez taranma ve banyo önerilir. Düzenli yürütülmesi gerekir.

Yorum Yaz

7 Yorum

  • chihuahua_yorkshire_turkiye instagram hesabını takip edebilir yeni şivava yavrularını görebilirisiniz.

  • merhaba , benim bir şivavam var , kardesim arkadasi vermis fakat ben cok ilgilendigim icin evkenince onu yanıma aldim. şuan çalismiyorum ama , calışmam gerekebilir.fakat şivava mı evde yanlız birakma fikri beni rahatsız ediyor , cunku cok duygusal bana cok duskun ve bende ona . yanına bir dişi şivava alınsa acaba yanlız kalınca mutsuz olur mu ?

  • eğer kısa tüylü bir chihuahua tercih ederseniz çok tüy döker ama uzun tüylü her köpek ırkı için geçerlidir ki tüy çok az dökerler.Ve otobüse gelince evet çok havlarlar çünkü yabıncılara karşı hiç samimi olmadıkları için fakat (2-5) aylıkken sosyalleştirilmişse fazla havlamazlar :)

    • Eğer küçük yaşta sosyalleştirilmemişse (yani başka hayvanlar petler çocuklar veya insanlar ile)ozaman çok havlarlar ama (2-5) aylıkken sosyalleştirilmişse çok havlamazlar…Tüy konusuna gelince de eğer uzun tülü bir chihuahua tercih ederseniz çok azınlıklı döker ama kısa tüylü bir chihuahua tercih ederseniz çok tuy döker ve evi 2-3 günde bir temizlemek durumunda kalırsınız… ben biraz daha konun dışına çıkmak istiyorum eğer ev hanımı iseniz ve uzun yürüyüşleri vb. seviyorsanız chihuahua size uygundur ama yoğun bir tempoda çalışıyorsanız yani sabah 7 gibi çıkıp akşam 8 gibi geliyorsanız size uygun bir köprk deildir chihuahua…çünkü chihuahualar genelikkle hatta çok çok çok uzun yürüyüşleri koşuları severler ama çok köpeğe hevesliyseniz labrador,bull terrier, alman goldenı , yada golden ı tercih edebilirsiniz… ben aslında 12 yaşında bir kızım ama köpeklerle iç içe yaşamayı sevdiğim için onları çok araştırırım vee 2 sene sonra benimde bir chihuahuam olucak ne kadar tü dökerse döksün ben yine de kısa tüylü bir chihuahua tercih edicem. umarım bilgilerim size yetmiştir… size yardımcı olcağımı düşündüğüm için yazdım okuduğunuz için teşekkürler :) :) :)

      • Benim de kısa tüylü chihuahua var.cok tüy döküyor.eskiden tüylü chihuahua vardı cik az tüy dökerdi.cok kıskanç eşimle aramızda yatar