Köpek Türleri

Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff 2
4.2/5 - (38 votes)

Genel Özellikler

Pitbull ve Mastiff ırklarının birleşiminden meydana gelen Napoliten Mastiff ırkı, ciddi bir görünüme sahip olan çok güçlü bir ırktır.

Saldırgan ve vahşi gibi görünse de bu ırkın köpekleri aslında denge sahibi ve barışçıl özelliklere sahiptir. Daha çok evlerde koruma ve bekçilik amacıyla kullanılan bu ırkın sadakat duygusu da çok gelişmiştir. Acı eşiği çok yüksek olan bir ırkı ifade eder. Bahçeli evlerde yaşamaya daha uygun köpeklerdir.

Bu ırkın köpekleri kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Kafası büyüktür ve yüzünde çene altından boyuna kadar sarkan biçimde şekillenmiş yoğun miktarda kırışıklığı vardır. Burun kısmı iridir. Siyah, kahverengi ve mavimsi-gri renklerde olanları bulunmaktadır. Tüyleri kürk şeklinde bir görünüme sahiptir ve kısadır. Fazla salya üretmezler. Kedilere benzer bir yürüyüşe sahip bu türün köpekleri sahiplerine çabuk alışırlar.

Bakım ve Beslenme

Napoliten Mastiff, fazla bakım gerektirmeyen köpek ırklarından biridir. Haftada 1 defa tüylerinin taranması, ölü tüylerin yok edilmesi için yeterli olacaktır. Genelde fazla tüy dökmeyen bir yapıdadır. Bu türde köpeklerin çok sık yıkanmasına da gerek yoktur.

Napoliten Mastiff ırkının erişkin olanları fazlaca obur olma eğilimi taşır. Bu nedenle bu ırkın beslenmesi az ve aralıklı olarak yapılmalıdır. Dengeli bir beslenmesinin uygun olacağı bu ırkı beslemek için köpek mamaları kullanılabilir. Kullanılacak köpek mamalarının yüksek protein içeren kaliteli mamalardan seçilmesi uygun olacaktır.

Yorum Yaz