Kuşlar

Evcil Kartal Olur mu? Kartalların Evcilleştirilmesi ve Fiyatları

3.9/5 - (28 votes)

Gökyüzünün tartışmasız kralı olan kartalların altı bin yıldır evcilleştirildiğini ve bunun Türkler tarafından yapıldığını söylersek, bu sizleri biraz düşündürecektir. Ancak atın da milletimiz tarafından evcilleştirildiğini biliyorsanız buna çok fazla şaşırmazsınız. Bu yazımızda böylesine eski bir tarihe sahip kartalların evcilleştirilmesi konusuna değindik.

Kartalların evcilleştirilmesi ve avlanmada kartal kullanımı Orta Asya Türkleri tarafından altı bin yıldır yapılıyor. Son yıllarda özellikle turizmin önemli bir gelir halini almasıyla birlikte, çok eski bir gelenek olan kartal evcilleştirilmesi aynı zamanda bir spor değeri kazanmış.

Evcil Kartal Olur mu?

Bu sorunun yanıtını vermek için öncelikle bugün Orta Asya Türklerinde halen devam ettirilen kartalla avlanma geleneğine kısaca değinmek gerekir. Daha henüz yavru iken alınan kartallar özel bir eğitimden geçirilerek evcilleştiriliyorlar. Ancak bu diğer kuşların evcilleştirilmesi kadar kolay ve zahmetsiz değil. Eğitmeye çalışılan hayvan gökyüzünün en güçlü yırtıcılarından biri olunca, tehlikesi azımsanamayacak kadar fazla.

Kartalla avlanmanın da elbette kartalın evcilleştirilmesi gibi yeni ve zorlu bir eğitim süreci var. Öncelikle yeme alıştırılan kartallar Orta Asya Türklerinin vazgeçemediği tilki avında çoğunlukla kullanılıyor. Yalnızca kendisi için avlanan kartalların elinden yakaladıkları avları alabilmek ise başlı başına bir maharet. Çünkü kartalı avından ayırabilmenin yolu ona ‘toyat’ adı verilen ve kartalı kandırarak avını elinden almayı hedefleyen bir yem vermek. Evcilleştirilmiş kartal yeme alışkın olduğu için avını sahibine bırakarak yeme yönelir, bu sırada ‘Kuşbeyi’ olarak adlandırılan avcı, avı kartalın elinden alır.

Kartalların Evcilleştirilmesi ve Fiyatları

Büyük yırtıcıların evcilleştirilmesi diğer hayvanlara göre çok daha zor ve tehlikelidir. Bu nedenle kartalların evcilleştirilmesi işi için öncelikle sabır ve binlerce yılın birikimi olan tecrübenin işe koşulması gerekiyor.

Kartalların yakalanması ya da yuvadan alınmasıyla başlayan kartal evcilleştirilmesi işi, kartalın zaaflarının bilinmesine dayanıyor.

Yakalanan kartallar, yerden biraz yüksekte bulunan gerilmiş bir ipin üzerine konduruluyor. İpin salıncak gibi sürekli olarak sallandırılması işlemine geçiliyor. Bu işlemlerin amacı, çok güçlü ve dayanıklı bir yırtıcı olan kartalın zaafından faydalanarak insanlara alıştırmak. Her ne kadar korkutucu ve gerçekten mükemmel bir avcı olsalar da, kartallar uykusuzluğa, gürültüye asla dayanamayan hayvanlardan.

Bunu bilen Kuşbeyleri, birkaç gün kartalı rahatsız ederek, ipini sallayarak, çocuklara gürültüler yaptırarak kartalların uykusuz ve güçsüz kalmalarını sağlayarak insanlara alıştırıyor. Uykusuzluğa artık dayanamayan kartal güçsüz kalarak bulunduğu yerden düşmesine kadar devam eden bu sürecin sonunda, artık kartal olduğundan çok daha uysal olacak ve evcilleştirilmenin ikinci adımı olan yeme alıştırma işlemine geçilecektir.

Yeme Alıştırılıyorlar

Yaşamının her anını avlanmakla geçiren bu yırtıcı kuşların evcilleştirilmesinde önemli bir bölümü yeme alıştırılmalarına ayrılıyor. İyice aç bırakılan kartallara yem (et) verilerek yemeleri sağlanıyor. Kartal inatçı ve gerçekten hazır yem tercih etmiyorsa, bu kez kuş beyleri onlara yemi zorla yediriyor. Böylece kuşbeyi kartalının avlanmasına gerek kalmadan da onları besleyebilecek bir öneri sunmuş oluyor. Önceleri çok yakından ya da ağzından verilen yemler için mesafeler yakınken, bu mesafeler artırılarak, kartalın hem sahibine hem de yeme alıştırılması devam ediyor. Böylece kartalların evcilleştirilmesi sağlanıyor.

Alım Satımı Yapılabiliyor

Hayvan Sitesi ailesi olarak doğal yaşamın korunmasının birer savunucusuyuz. Doğal hayatta var olan güzelliklerin yine yerinde korunması gerektiğini her fırsatta belirtiyoruz.

Kartalların evcilleştirilmesi ve kartalla yapılan avlanmalarda iyi bir kartala sahip olabilmek çok önemli. Bu nedenle kartalların bölgede alım satımı yapılıyor. Evcilleştirilmiş kartal fiyatları kimi zaman parayla sağlanırken, kimi zaman karşılığı sahibi oldukları hayvanlarla da takası gerçekleştirilerek yapılıyor.

Yorum Yaz

87 Yorum