Su Kaplumbağaları

Kaplumbağa’nın gözlerinin kapanması durumunda ne yapılmalıdır?

Kaplumbağa'nın gözlerinin kapanması durumunda ne yapılmalıdır?
3.6/5 - (62 votes)

Su Kaplumbağası’nın gözlerinin kapanması, şişmesi ve kabuğunun yumuşaması durumunda neler yapılabilir?

Öncelikle Su Kaplumbağaları’nın gözleri, (eğer enfeksiyon kapmadıysa) yeterli güneşlenme ve uygun yaşam koşullarında kesinlikle kapanmaz. Aynı şekilde kabukları da yumuşamaz. Gözlerin birinin ya da ikisinin kapanması ve şişmesi durumunda ise enfeksiyonu tedavi etmek gerekir. Her şeyden önce Akvaryum’da uygun ortam sağlanmalıdır.

Su Kaplumbağalarını ölüm fanusu olarak adlandırılan kaplarda beslemek, gözlerin kapanması ve kabuk yumuşaması’nın yanında Kaplumbağaların çok çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden olur. Kaplumbağalar, içerisinde ısıtıcı, filtre, kaya, kuru alan vs. bulunan geniş Akvaryumlarda bakılmalıdır. Gözlerin kapanmaması ve kabuk yumuşaması meydana gelmemesi için Akvaryum’da ısıtıcının ayarını 28 dereceye sabitleyin. Çünkü gözlerin kapanmasının ana nedeni üşütmeden dolayı meydana gelir. Bir başka sebebi ise A vitamini eksikliğidir.

Kaplumbağa'nın gözlerinin kapanması durumunda ne yapılmalıdır?

Su Kaplumbağaları’nın gözleri neden şişer?

Bunun tam olarak 2 nedeni bulunmaktadır. İlki üşütmeye bağlı olarak gelişen solunum yolu enfeksiyonudur. İkincisi ise vitamin eksikliğidir. Gözlerin şişmesine neden olan ilk nedeni önlemek için yukarıda bahsedildiği gibi ısıtıcı yardımıyla Akvaryum ısısı sabitlenmelidir. İkinci neden olan vitamin eksikliği ise tam olarak A vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Ev ortamında güneş ışığından yeterince yararlanamayan Kaplumbağalarda, A vitamini eksikliği görülür. Özellikle kış aylarında güneşten yararlanma imkanı az olduğu için, Akvaryumun içerisine UV lamba koyarak, Kaplumbağalarınızın güneşe olan ihtiyacını karşılayarak, A vitamini almalarını sağlayabilirsiniz.

Kapanan gözlerin tedavisi için “terramycin” isimli göz merhemi kullanılabilir. Kapalı gözlere az miktarda sürülmelidir.

Tedavi için terramycin göz kremi’nin yanında, ilerleyen hastalıklar için antibiyotik kullanılmalıdır. Eğer hastalık merhem sürmenize rağmen, 1 haftayı geçerse antibiyotik kullanımı gerekir. Kaplumbağaların gözünde sulanma ya da beyazlanma görülürse, hemen hemen tüm eczanelerde bulunabilecek olan “gent gut” isimli göz damlası edinerek, Kaplumbağanızın gözlerine günde 1 damla olmak üzere damlatın.

Kabuk yumuşaması

Su Kaplumbağaları’nda kabuk yumuşaması’nın ana nedeni güneşten yeterince yararlanamamaktan kaynaklanır. Bununla beraber, vitamin ve mineral eksikliği de kabuk yumuşamasına sebebiyet verir.

Kabuk yumuşaması hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

9 Yorum

  • Kaplumbağımın iki gözü de şişti ben de akvaryumalrından olabileceğini düşündüm çünkü akvaryumları ölüm fanusu olarak adlandırılan fanus muş bendenimde ilk kaplumbağa alisim k oldugu için bilmiuordum büyük diktörtgen bir kap aldım kaplumbagalarimi ona koydum gözunde sorun olmayan yuzmeye basladi bende yem attim yesin diye ama gozu sis olan yemden korku7or o yuzdende yem yemiyor ne yapmaliyim

  • Kaplumbağam bu şekilde rahatsiz olmuştu gözlerini hiç açamıyordu yemini dahi goremiyordu farkli bir kapta beslemek durumunda kalıyordum. Bu durumun tek çözümü isiticidir arkadaşlar. Aldığım ısıtıcının uzerinde günlerce yatti ve bir baktim gözlerini açmış çok güzel bir duygu. Kaplumbaganizdan vazgecmeyin ilaclar da gerekli ama bu durumun tek çözümü yani olmazsa olmazi ısıtıcı. Lütfen tedavide geç kalmayın sonuçta onlar da bir can taşıyor ve benim yaptığım hatadan kör olsaydi kendimi hiç affedemezdim çok şükür ki iyileşti…

  • arkadaslar benim kablumbalarimin surekli gozu kapaniyordu.veterinere sordum surekli su degisiminden dedi.hakliydi da.ben biraz fazla abartip haftada bir akvaryumunu yikardim.meger hayvan ortamini tam saglicakken ben altust ediyormusum.dibindeki pisligi almadan bi su bidonuna once ilk suyu bosaltip dip pisligini dokuyorum sonra temiz suyun icine onlarin kirli suyunu bosaltiyorum boylelikle dipteki pis suyu almis oluyorum.ozaman dan beri hic hastalanmadilar.insallahta hasta olmazlar bundan sonra.

  • Benim su kaplumbağamîn kenarında beyaz bir nezne oldu şişlik yok aldığım yere gittiğimde mantar olmuştur dedi ve bana Torx-Shell verdi suyun icine damlaticakmisim sizce bir faydasi olur mu?

  • Benimde iki kere gözleri kapanmıştı ikisinde de veterinere götürmüştük. İğne olmuştu ve bu iş için tam 300 lira gitmişti. Üzüldüğüm şu ki veteriner hikayeymiş. O merhem ile geçiyormuş. Gittiğim yerdrkilrt de öyle dedi. Kaplumbişimin canı acıdı ama bir daha olursa methem kullNacağım.

  • Arkadaslar benim minik kaplusum Hosaf kisa zaman once goz enfeksiyonu atlatti genta isimli goz damlasini gozlerine damlattim ve 30 dk kuru ortamda beklemesini sagladim ama bunlarin hepsin olum danisu yuzunden oldu aslinda evimizde akvaryum vardi ama isitici olmayinca koymak istemedim ve pisman oldum 2 gundur akvaryumdalar ayrica kabuk yumusamalari var. O igrenc kaplari kullanmayin