Sürüngenler

Crested Gecko

Crested Gecko
Rate this post

Crested Gecko

Ana vatanı güney Yeni Kaledonya olan Crested Gecko, çok değerli ve nadir görülen bir Gecko türüdür. Son yıllarda tüm dünya’da yaygın bir evcil hayvan durumuna gelmiştir. Ancak satışı sınırlandırılarak, koruma altına alınan türler arasında yer alır.

Crested Gecko Bakımı

Crested Gecko beslemek için gerekli olan teraryum boyutu 60x40x40 civarı yeterli olacaktır. Teraryum içinin ısısı en az 26 en çok 30 derece olmalıdır. Bu sınır aşıldığı takdirde stres ve ardından ölüm meydana gelebilir. Teraryum içinde sıcaklığın yanında nem de önem taşır. Nem oranı ortalama %80 olmalı, %50-60’ın altına düşmemelidir.

Crested Gecko için pek çok sürüngen’in aksine UV lamba gerekmez. Özel olarak bir aydınlatmaya da gerek yoktur. Bu Gecko türünün su ihtiyacını karşılamak için teraryum’da bulunması gereken yapraklara su fışkırtmak gerekir. Suyu, su kabından değil, bu yaprakların üzerinde bulunan su damlacıklarından içer.

Crested Gecko Bakımı

Haftada 3-5 defa olmak üzere çeşitli besinlerle beslenmelidir.

Üreme

Dişi Crested Gecko, ayda bir defa olmak üzere 30’a varan sayıda yumurta bırakabilir. Belirli bir erişkinliğe gelmeden çiftleştirilmeleri tavsiye edilmez. En az 15 aylıkken çiftleştirilmelidir. Aksi halde güçsüz düşen dişi ölebilmektedir. Yumurtalar 3 ay içerisinde çatlar.

Yorum Yaz