Sürüngenler

Bearded Dragon (Sakallı Ejder)

Sakallı Ejder
4.2/5 - (49 votes)

Avustralya çöllerinde yaşayan Bearded Dragon (Pogona – Sakallı Ejder), son yıllarda teraryum’da beslenmeye başlanan popüler bir Kertenkele türü haline gelmiştir. İnsanlardan korkmaması, ele gelmekten hoşlanması ve uysallığı dolayısıyla popülerliği günden güne artmaktadır. Ömrü yaklaşık olarak 15 yıldır.

Bearded Dragon Anavatanı

BESLENME

Bearded Dragon, ağırlıklı olarak etçil ve az da olsa otçul bir sürüngendir. Yetişkin Bearded Dragon günde birkaç kez, yavrular ise günde azar azar olmak üzere 3-4 defa beslenir. Yavruların beslenmesi gelişimlerini tamamlamaları için ağırlıklı olarak etçil olmalıdır. Öğünlerinin küçük bir kısmı ise sebze ve meyve şeklinde olabilir. 1 yaşından itibaren ise et ve sebze oranı yarı yarıya olacak şekilde ayarlanmalıdır. Daha ileri yaşlarda etçil beslenme azaltılmalı, ağırlıklı olarak otçul beslenmelidir.

Beslenme tek tip değil, çeşitli olmalıdır. Severek yediği temel yem kaynağı olarak; un kurdu, çekirge, hamam böceği, cırcır böceği, ipek böceği gibi küçük böcekler yer alır. Yavrular için ise fasülye böceği, meyve sineği gibi küçük böcekler temel yemlerdir. Bu tür böcekleri doğadan alıp vermenin bir takım sakıncaları bulunur. Çünkü bu böcekler tarlalarda yapılan ilaçlama neticesinde kimyasala maruz kalabildiklerinden, Bearded Dragon için sorun teşkil eder. Bu böcekleri ev ortamında çeşitli yöntemlerle üretebilir veya satın alabilirsiniz.

Bearded Dragonlara verilmemesi gereken böcekler arasında ilk akla gelen Ateş böceği’dir. Bu böcekler Bearded Dragon’un sağlığını ciddi anlamda bozar. Aynı doğada yaşamayan böcekler de Bearded Dragon’a verilmekten kaçınılmalıdır. Un kurtları Bearded Dragon için temel yem olmakla beraber, aşırıya kaçılması durumunda yağlanmaya neden olarak, hayvanın hareketsizleşmesine neden olacaktır. Canlı yem olarak 4-5 haftada bir pinki verilebilir.

Bearded Dragon’ların hem etçil hem de otçul olduğunu ve yaşları büyüdükçe otçul ağırlıklı beslenmeleri gerektiğine değinmiştik. Bu sürüngenler her türlü yeşillik, sebze ve meyve’yi de yiyebilir. Herhangi bir ayrım gütmezler. Ancak portakal gibi turunçgillerin verilmesi tavsiye edilmez.

bearded-dragon

Beslenme dışında teraryum içerisinde bir kapta her zaman temiz ve taze su bulundurulmalıdır. Son olarak yavru Bearded Dragon’ların vitamin ve kalsiyum ihtiyacını karşılamak için, yemlerine vitamin ve kalsiyum damlaları, haftada birkaç kez olmak üzere damlatılmalıdır. Daha yetişkinlere ise haftada bir kez yeterli olacaktır. Vermont new license has a tamper-resistant structure. The DMV prints all identification cards of Vermont on a rigid-based material as Polycarbonate. Topfakeid’s new Vermont fake ID shows signs of multi-color ultraviolet printing and comes with a scannable card-style magnetic stripe.

TERARYUM

Bearded Dragon çöllerde yaşadığı için elbette teraryum da buna uygun olarak hazırlanmalıdır. Teraryum seçerken geleceği de düşünerek en az 100x50x50’lik bir teraryum yapılması ideal olacaktır.

Işıklandırma

Teraryum içerisinde uygun bir alan ışıklandırma bölgesi, diğer bölgeler ise serin bölge olmalıdır. Işıklandırma bölgesinde Bearded Dragon hem ısınma ihtiyacını gidermeli hem de güneş ışığından yararlanmalıdır. Güneş ışığı, ev ortamında her zaman sağlanamayacağı için bir adet UV lamba bu ihtiyacı karşılar. UV lamba günde en az 10 saat açık kalmalıdır. Isınma için ise uygun bir spot lamba yeterli olacaktır.

Işıklandırma alanı’nın ısı derecesi 39-40 derece, serin alan ise 25-29 derece arasında olmalıdır. Yem ve su kapları serin alana koyulmalıdır. Bu serin alana koymak için çeşitli dekor malzemeleri kullanılabilir. Işıklandırma bölgesine ise üzerine çıkıp ışıktan yararlanabilmesi için bir kaya ya da tahta parçası koyulmalıdır.

Taban Malzemesi

Bearded Dragon teraryumunda taban malzemesi olarak, sürüngenler için özel olarak hazırlanan kalsiyum içeren ince kumlar tercih edilebilir. Bu sürüngenlerin bazı zamanlarda kum yemesinden dolayı taban malzemesi seçimi önem taşır. Taban malzemesi iri çakıl ve kumlardan oluşmamalıdır.

Sakallı Ejder

ÜREME

Bearded Dragon, teraryum ortamında en kolay üreyen sürüngenlerden biridir. Bahar ve yaz ayları çiftleşme için uygun zamanlardır. En az 18 aylıkken çiftleştirilmelidirler. Daha küçük olanlar yeterli erişkinliğe ulaşmadığından üreme başarılı olamaz.

Çiftleşme, erkek Bearded Dragon’un dişiyi ensesinden ısırmasıyla başlar. Çiftleşme süresi 15 günü bulabilir. Çiftleşmenin ardından 50-55 gün sonra yumurtalar dökülür. Dişi Bearded Dragon, yumurtalarını gömdüğü için teraryum’un köşe kısımlarına yaklaşık 15 cm. derinliğinde nemli toprak veya ince kum koyulmalıdır. Dişi yumurtalarını bıraktıktan sonra kum veya toprak ile üstünü örter ve kendi haline bırakır.

Bu aşamadan sonra yumurtaları inkübatör’e alarak çıkması beklenmelidir. Yumurtayı hareket ettirmeden, sabit bir halde inkübatör’e koymak gerekir. İnkübatör, yumurtaların çıkması için gereken ısıyı sağlar. Eğer bu fırın’a yumurtalar konulmazsa, teraryum ortamında yavru almak çok zor olacaktır.

Dişi Bearded Dragon’un yumurtlamaya yaklaştığını, yumurtlamadan yaklaşık olarak 5 gün önce, hiçbir şey yememesinden anlayabiliriz. Bu durumda dişi ile erkek Bearded Dragon birbirinden ayrılmalı, sakin bir ortam sağlanmalıdır.

Bearded Dragon’lar en az 10 adet yumurta döker. Bu sayı 5 katı fazlasına çıkabilmektedir.

Yorum Yaz

9 Yorum