Sürüngenler

Kafesli Piton Yılanı

Kafesli Piton Yılanı
3/5 - (5 votes)

Güneydoğu Asya’nın genelinde, özellikle Filipinler’de görülen Kafesli Piton Yılanı, ormanlık alanlarda yoğun olarak yaşamaktadır. Nehir kenarları ve yağmur ormanları yaşam alanları arasında bulunur. Pullu sürüngen takımındandır.

Boyu 10 metreyi bulan bu tehlikeli yılan türü, kertenkelelerle, yarasalarla, farelerle ve diğer yılan türleriyle beslenir. Ömrü, 30-35 yıldır. 1,5 yaşından itibaren cinsel olgunluğa ulaşarak bir seferde 20-80 arası yumurta bırakır. Bazen bu sayı 100’ü geçebilmektedir. Kuluçka süresi 3 aydır. Mart ve Eylül aylarında üreme dönemine girer.

Kafesli Piton Yılanı için su, hayati önem taşır. Bu nedenle çoğu zaman su kenarlarında yaşar ve bu bölgelerde avlanır. Bir tropikal iklim canlısı olduğu için 28-35 derece arasında olan ısılarda yaşar.

İnsanlara saldırma eğiliminde olmasa da, kendini tehlikede hissettiği zaman pek çok kez insanlara saldırarak yaralanmalarına hatta ölmelerine neden olmuştur. Kaynak net olmamakla beraber, 20. yüzyılın başlarında bir çocuğu öldürerek, yemiştir.

Yorum Yaz