Sürüngenler

Savannah Monitor

Savannah Monitor
4/5 - (1 vote)

Savannah Monitor

Kökeni Afrika olan Savannah Monitor, gününün çoğunu güneşin altında yatarak geçirir. Ömrü teraryum ortamında 10 yıl kadar olan bu sürüngenler, ele alınarak sevilmekten pek rahatsızlık duymazlar.

Beslenme

Savannah Monitor; yavru fare, böcek ve çeşitli kertenkelelerle beslenir. Teraryum ortamında cansız yemleri de severek yerler. Kedi-Köpek maması ve haşlanmış yumurta’ya asla hayır demezler. Yavrular 2-3 günde bir, yetişkinler ise haftada en fazla 1 defa beslenmelidir. Daha fazlası hızlı ve sağlıksız büyümeye neden olabilmektedir. Zaten doğal yaşamlarında bundan daha fazla yiyeceği kolay kolay bulamadıklarından dolayı, ev ortamında bu sınır aşılmamalıdır.

Teraryum

Besinlerin yanında teraryum’un uygun bir bölümüne su kabı konulmalı, kabın içerisinde her zaman temiz ve taze su bulunmalıdır. Diğer Kertenkeleler gibi dekorasyon Savannah Monitor için pek gerekli değildir. Düz ve geniş bir alan yeterli olacaktır. Boyları bir buçuk metreyi aşabilir. Bu nedenle teraryum boyutu olabildiğince büyük olmalıdır. Teraryum boyutu, minimum 2m*2m*1m olmalıdır. Güneşlenme ihtiyaçları için, teraryum içerisinde UV lamba bulunmalıdır. Teraryum’un serin bölgesi ortalama 25 derece, sıcak ve güneşlenme bölgesi ise en az 36 derece olmalıdır.

Yorum Yaz