Tavşanlar

Tavşanlar Hakkında Genel Bilgiler

tavsanlar-genel-bilgiler

Tavşanlar memeli grubunda yer alan sıcak kanlı hayvanlardır. Tavşanlar aynı Hamster’lar gibi gündüz uyur, gece aktif olurlar. Yaşam süreleri yaklaşık 8 yıldır.

Tavşanlar otçul hayvanlardır. Marul, havuç, salatalık, yonca gibi sebzeler Tavşanların severek yediği yiyeceklerdir.

Tavşanlar Hakkında Genel Bilgiler 2.85/5 (57.03%) 74 Oy

Tavşanlar memeli grubunda yer alan sıcak kanlı hayvanlardır. Tavşanlar aynı Hamster’lar gibi gündüz uyur, gece aktif olurlar. Yaşam süreleri yaklaşık 8 yıldır.

Tavşanlar otçul hayvanlardır. Marul, havuç, salatalık, yonca gibi sebzeler Tavşanların severek yediği yiyeceklerdir. Tavşanların gebelik süresi yaklaşık 1 ay sürer. Yılda 6-7 kez doğum yapabilirler. Tavşanların mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için aşırı gürültülü ortamlarda tutulmamalıdırlar. Oda sıcaklığı onlar için ideal bir ortamdır.

Tavşanların koku alma duyuları çok iyidir ve kiloları 3 ile 10 kilo arasında değişebilir. Günlük ihtiyaçları olan su miktarı yaklaşık olarak 500 ml.’dir. Sebzeler dışında günlük tükettiği yem miktarı 350 gr.’yi bulabilir.

Çok çeşitli Tavşan türü vardır. Bunlar:

1- Yeni zellanda
2- Ankara
3- Creole
4- Şinşilya
5- Fransız dev papillom
6- Hollanda kemerli tavşanı
7- Fransız kelebeği
8- Flemish dev tavşanı
9- Beveren mavisi
10- Bouscat dev beyaz tavşanı
11- Rex
12- Fransız lop tavşanı
13- Rus
14- Belçika yabani
15- Burgogn
16- Gümüşi şampanya
17- Kaliforniya
18- Benekli ingiliz
19- İri flandır tavşanı
20- Himalaya
21- Büska beyaz tavşanı
22- Satens
23- Viyana ( beyaz-mavi-siyah )
24- Polish
25- Dutch ‘dır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

18 Yorum

  • Benim bir tavşanım var daha bir yaşına girmedi daha beş aylık ismi tiptip çookkk yaramaz bir tavşan üstelik huysuzda GÖRÜŞÜRÜZ

    • Aç bırakma yuvasını temiz tut ve iyi bak(sev) yapılmayacaklar//:kulaktan kaldırma yuksekten düsürme Yuvasını temiz tut kı yıkamak zorunda kalma yıkarsan ölme şansı var tavsanına iyi bak onları çok seveceksin…

  • yakında bir tavşan veya kedi alacağım köpekleri de severim ama akşama kadar havlamasını dinleyemem tavşan ya da kedi alacağım ama ihtiyaçlarından hiç haberim yok.Bu yüzden belgesel izliyorum

    • köpekği yavru alırsan sorun olmaz büyüdükçe anlaşır ve köpek yemez aynı şekilde kedide ttavsanını aç bırakma …

  • kardeşim tavşan aldı ama babam istemediği için ananemlerde bıraktık merdiven altına koymuşlar orası merdiven ile duvar arasında 20 cm boşluk war. orası kırliydi ama dedem temizlemiş kaçmasın diye tahta koymuş her gün güzel marul,meyve kabukları, salatalık filan weriyolarmış yani her gün yemek ve suyuynu düzenli olarak koyuyorlar. merdiven altı o merdivenin altı karanlı o 20 cm dediğim yerden ışık giriyoda bişey olurmu yani %100 karanlıksa % 20 ışık giriyo .tavsana bişey olmaz deme lfn cevap werin en kısa sürede teşekkürler :)

  • tavşanlar ne sever ve ne sevmez fakat yiyecek olarak değil faaliyet gibi. lütfen arkadaşlar acil ödevim için gerekli

  • Yeni bir tavşan aldım. Tavşanımın bakımı konusunda ne yapmalıyım bu konuda hiçbir bilgim yok????