Balık Özellikleri

Melanur Balığı Özellikleri (Oblade melarıura)

5/5 - (1 vote)

MELANURYA (Oblade melarıura)

Ülkemizde “ Melanur Balığı “ olarak da tanınan Melanurya balığı, Sparidae familyasına aittir. Melanur balıklarının ortalama boyları ise; 25 santimetre olarak hesaplanmıştır fakat bazı nadir durumlarda 40 ile 45 santimetre arasında Melanur balıklarının oldukları keşfedilmiştir. Melanur balıkları diğer balıklara nazaran, kuyruğun dibinde olan siyahlık ile ayırt edilmektedir. Kuyruk yüzgeçleri çatallı olup, sırt kısımları ise koyu kurşuni renktedir. Yan bölgeleri mavimsi gümüş renginde olup, parlak gri paralel çizgilere de sahiptirler. Karın renkleri ise, beyazdır. Sparidae familyasında en kıvrak ve en süratli balık olarak, sektörde bilinmektedir. Pulları ise derisinin dibinde olmasından dolayı, kolayca ayrılmamaktadır. Gece ve gündüz aktif bir yaşama sahip olan Melanur, Levrek balığından daha zeki balıklar olmasından dolayı kolayca avlanılmamaktadırlar.

Yaşam Alanları

Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinde Melanur türü, oldukça bol bulunmaktadır. Ilık ve daha sıcak denizlerde yaşamlarını sürdüren Melanurya, Mercan ve Karagöz balıklarında da olduğu gibi taşların ve oyukların diplerinde yaşamaktadırlar.

Üreme ve Çiftleşme

İlkbahar sezonlarında başlayıp, bahar sonlarına kadar üremeleri sürmektedir. Bahar sonuna geldiğinde ise yumurtalarını denize bırakıp, erkek Melanurya tarafından döllenmektedir. Küçük Melanurya mikroskobik canlılarla beslenip, aynı süreç içerisinde de planktonlarla da beslenmektedirler.

Melanur Nasıl Yakalanır?

Levreklerden daha zeki olan ve gece – gündüz aktif olduğu için, avlanması oldukça güçlük çıkartmaktadır. Şeytan oltası ve tekne arkasından sürtünme gibi tekniklerle, basit bir şekilde avlanılabilmektedirler. Etleri ise oldukça lezzetli olup, ekonomik değerleri çok yüksektir.

Yorum Yaz