Balık Özellikleri

Mercan Balığı Özellikleri (Pagellus erythnnus)

4/5 - (89 votes)

Mercan Balığı Özellikleri (Pagellus erythnnus)

Vücutlarının sırt bölgesinde koyu pembe, yanlarında açık pembe ve karın bölgelerinde beyaz renklere sahip olduğunu görmekteyiz. Genel olarak pembe ve beyazın tonlarında, vücut renklerine sahiptirler. Mercan balığının özelliklerinden biri iyi gelişmiş gözlere sahip olmasıdır. Gözleri kafanın sırt bölgesine yakın yerine yerleşmiştir. Ayrıca Mercan balığının göğüs yüzgeci büyük olup, anüs seviyesinin ötesine geçmektedir. Sparidae familyasından olan mercan balığı, ( Pagellus Erythnus ) bilimsel adıyla ki türü aslında ”Kırma Mercan “ olarak lanse edilmiştir. Çok iri olanlarına “ Battal “ adı verilmektedir. Aynı süreç içerisinde 300 – 500 gram arasında olan balıklara da “ Litrin “ adı verilmektedir.

Mercan Balığı Yaşam Alanları

Derinliği yaklaşık 250 metre olan suların yosunlu, taşlık ve bol bitkili olan yerlerinde yaşantılarını sürdürmektedirler. Mercan balığında, protogenetik hermafroditizm vardır. 2 – 4 yaşları arasında cinsel erginliğe, ulaşmaktadırlar.

Üreme ve Çiftleşme

Ömürleri yaklaşık 15 yıl olan Mercan balıkları, yaz ve bahar sezonlarında üremektedirler. Üreme dönemlerinde 2 – 4 yaşına gelen Mercanlar, yumurtalarını denize bırakır ve ardından erkek Mercanlar yumurtaları dölleyerek üremeyi gerçekleştirmiş olurlar.

Mercan Nasıl Yakalanır?

Yaklaşık 15 – 60 metre arasında sularda, Mercan balıkları avlanılabilmektedir. Çoğu zamanda suyun derinliğinde artış oldukça, Mercan balığında boy oranında artışlar olmaktadır. Mercanlar genellikle yılın her anları denizde yaşantılarını sürdürmelerinden dolayı, Mercan merası bulunduğu takdirde basit yöntemlerle avlanılabilmektedir. Şeytan oltası yaparak dahi, mercan balıkları avlanılabilir.

Yorum Yaz