Güvercin Türleri

Posta Güvercini

Posta Güvercini
Rate this post

Çok eski dönemlerde, henüz haberleşme araçları yokken insanlar uzak bir yere en kısa sürede haber göndermek amacıyla özel olarak eğittikleri Posta Güvercininden yararlanmaktaydılar. Fakat artık teknolojinin gelişmesiyle kullanımı sonlanan bu güvercinler sadece yarış amaçlı yetiştirilmektedir.

İlk olarak 1800’lü yıllarda Belçika’da yetiştirilmeye başlandığı düşünülen ve yarış amaçlı kullanılan Posta Güvercinleri, köken olarak Owl ırkı güvercinlerden gelmektedirler. Daha sonra pek çok güvercin türü ile kırma yapılarak son halini 1900’lü yıllarda alan Posta Güvercinleri, bugün bilinen hallerini almışlardır.

Posta Güvercini

Dünya tarihinde ilk olarak M.Ö 1200 yıllarda Mısır’da haberleşme amacıyla kullanılan Posta Güvercinleri, daha sonraki yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Hatta öyle ki, Çin tüm ülkesini kapsayan bir Posta Güvercini ağı bile kurmuştur. Çok hızlı ve fark edilemez olmalarıyla, özellikle savaş zamanlarında ülkelerin en önemli haberleşme araçları olmaktaydılar. Bu güvercinler sayesinde pek çok savaşın kaderinin değiştiği bilinmektedir.

Posta Güvercinleri diğer güvercinlere göre biraz daha iri yapılıdırlar. Ayrıca bu güvercinlerin uçmalarını engelleyebilecek veya zorlaştıracak taka, perçem gibi özellikleri bulunmamaktadır. İri ve kırmızı gözleri olan Posta Güvercinleri, uzun ayak parmaklarına da sahip olmalarıyla belirgin bir şekilde tanınabilmektedirler.

Posta Güvercinleri’nin yönlerini nasıl bulduğu konusu ise insanlar için yıllarca araştırma konusu olmuştur ve en son fikir birliğine varılan düşünce, güvercinlerin yerin manyetik alanını yön bulma amacıyla kullandıklarıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum