Hamster Türleri

Cüce Rus (Dwarf) Hamster

Cüce Rus Hamster 3
3.6/5 - (95 votes)

Genel Bilgiler

Cüce Rus (Dwarf) Hamster, doğada ılıman iklimlerde yaşar. İsmini, ufak tefek oluşundan alır. Oldukça hareketlidir. Bu nedenle Suriye Hamsterı’nın aksine elde durması zordur.

Ülkemizde çoğu zaman Gonzales olarak adlandırılan bu canlılar özgürlüklerine diğer Hamster türlerine göre biraz daha düşkündür. Bu nedenle geniş alanlarda kendilerini daha mutlu hissederler. 1,5-2 yıl kadar size arkadaşlık edebilecek olan bu tür, en fazla 6-7 cm. boyuna ulaşır ve yaklaşık 50-70 gr. ağırlığındadır.

Beslenme

Cüce Hamster da tıpkı diğer hamsterler gibi oldukça oburdur. Boyunun küçüklüğüne rağmen yemek yemeye bayılır. Yemeğini yanaklarına doldurarak taşır ve bu görüntü gerçekten eğlencelidir. Yanaklarında bulunan keselerine yiyecekleri doldurarak acıktıkça çıkararak yer.

Bu minik canlıların kendilerine has damak zevkleri bulunur. Tek tip olarak değil çeşitli yemleri karıştırarak beslemek gerekir. Hamster yemleriyle beraber genellikle tohum, kuruyemiş, taze yeşillik, sebze ve meyvelerden, peynirden hoşlanırlar. Özellikle kemirebilecekleri şeyleri tüketmeye ihtiyaçları vardır. Kafeste yer alacak olan sulukta, her daim temiz su bulunması gereklidir.

Bakım

Cüce Hamsterların bakımı oldukça kolaydır ama bu konuda titiz davranmak gerekir. Kafeslerinin her zaman temiz ve düzenli olması gerekir. Bu yüzden tek besleniyorsa 5-7 günde bir, birden çok olarak besleniyorsa 3-5 günde bir kafes temizliği yapmak Hamsterın daha sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olacaktır.

Cüce Rus Hamsterlar oldukça hareketli olduğu için onlara uygun bir ortam sağlamak, geniş alanlar yaratmak gereklidir. Bu nedenle egzersiz yapabileceği tekerlek tarzında bir çark kafese yerleştirilebilir. Hamsterı çark çevirirken izlemek oldukça keyifli ve seyir zevki yüksek bir görüntü de oluşturur.

Yorum Yaz

5 Yorum