Hamsterlar

Hamsterlarda Üreme

Hamster Üreme
4.7/5 - (3 votes)

Hamster ÜremeHamsterlar, çiftleştikleri günden itibaren 15-16 gün sonra yavrularını doğurur. Bu, memeli hayvanlar arasında en kısa süren gebelik süresidir. Yavru Hamster sayısı yaklaşık olarak 7 olsa da, bu sayı 13’ü bulabilmektedir. Yavru hamsterlar 1 ay süreyle süt emerler. Yavrular sütten kesilince dişi tekrar çiftleşmeye hazır olur. 1 ayını doldurmuş dişi hamsterlar gebe kalabilir ancak o yaşta Hamsterları çiftleştirmek hiç de doğru değildir. 6 aydan önce Hamsterları çiftleştirmek doğru değildir. Çünkü bir Hamster ne kadar olgun olursa, yavrularına da o oranda iyi bakar. Genç yaşta çiftleştirilen hamsterlar, yavrularını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalır.

Hamsterlarda Çiftleşme

Hamsterlar gece uyanık olup gündüzleri uyuyan canlılardır. Bu nedenle çiftleşme için en uygun zaman akşam saatleridir. Buna göre, çiftleşme için en uygun saat aralığı 20:00 ile 24:00’dır.

Çiftleştirilmek istenen Hamsterların yaşları en az 6 ay olmalıdır demiştik. Buna uygun olarak seçilecek hamsterlar bir kafese konulmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kural erkek Hamsterı dişi Hamster’ın yanına konulmamasıdır. Çünkü dişi Hamsterlar yuvalarına giren yabancıları kabul etmez. Bu nedenle çiftleşme gerçekleşemez.

Dişi Hamster’ın çiftleşmeye hazır olduğu nasıl anlaşılır?

Öncelikle dişi hamsterı erkek hamsterla aynı kafese koyun. Ardından 10-15 dakika boyunca Hamsterları izleyin. Koklaşmaların ardından eğer dişi hamster hareketsiz kalarak kuyruğunu kaldırıyorsa, bilin ki dişi hamster çiftleşmeye hazır durumdadır. Yani repestiv’dir. Çiftleşme süresi 20-25 dakika sürer.

Doğuma hazır olan veya yavrularını doğurmuş olan bir dişi Hamster’ı kesinlikle rahatsız etmeyin. Korkmasına, gerilmesine izin vermeyin. Aksi taktirde Hamster, yavrularına zarar verebilmektedir.

Yeni doğmuş olan Hamsterların gözleri, kulakları kapalıdır. Tüyleri bulunmaz ve kırmızı-pembe renkleri arasındadır. Boyları yaklaşık olarak 2 cm.’dir. Gözler 2 hafta sonunda açılır.

Dişi Hamsterler 2,5 yıllık ömürlerinde 4-5 kez doğum yaparlar. Yavru sayıları değişkenlik gösterebilir.

Yorum Yaz

1 Yorum