Kedi Bakımı

Evde Kedi Bakımı

Evde Kedi Bakımı
5/5 - (1 vote)

Evde Kedi BakımıTuvalet Sorununu ortadan kaldırın

Evde bakılacak Kedi‘nin öncelikle ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Bunların başında gelen tuvaletini yapabileceği kum dolu bir kutunun olmasıdır.

Kediler tuvalet konusunda çok titiz canlılardır bu durum onlar için büyük önem arz eder. Sizin de bu konuda çok hassas olmanız gerekir gün içerisinde tuvaletini yaptığı kutuyu mutlaka değiştirmelisiniz.

Rahat bir yatak onu çok mutlu edecektir.

Rahat edebileceği, konforlu bir yatak hazırlayabilir yada satın alabilirsiniz. Aslında bir kutunun içerisine battaniye sermeniz bile onun için yeterli olacaktır. Ev içinde beslenen kedilerin mutlaka dışarı çıkartılıp, güneş görmesi gerekir. Zira kedinin güneş almaması onun sağlığı için tehlike olabilir.

Suyu sevemeyen kediler

Diğer bir konuda kedilerin temizliği ile ilgili! Genellikle kediler yıkanmayı hatta suyu sevmezler. Aslında dikkat ederseniz görürsünüz, Kediler gün içerisinde kendilerini temizlemektedirler. Tüylerini, dili ve dişlerinin yardımı ile yalayarak yada dişlerini tarak gibi kullanarak temizlenirler. Bu yüzden yıkanmalarına gerek yoktur. Fakat illa yıkamak istiyorsanız, kendi kullandığınız şampuanla değilde onlara ait üretilmiş şampuanla yıkamalısınız. Çünkü sizin kullandığınız şampuan onların cildine zarar vermektedir.

Oyun Zamanı

Bunun dışında kedinize oyun için zaman ayırmalısınız. Kedilerin en sevdiği oyun yumakla oynamaktır. Bu onu çok mutlu edecektir. 1-2 saatlik oyundan sonra onu dinlenmeye bırakın.

Yemek ve Su ihtiyacı

Yemek konusunda, yemeğini öğünlere ayırarak verebilirsiniz. Fazla derin olmayan bir kabın içine su koyup onun görebileceği bir kere bırakınız.

Dökülen tüylerden şikayet edenler!

Kedilerin bakımından çok dökmüş olduğu kıllardan şikayet edilir.

Bu konuda sizin yapmanız gereken hafta da 1 veya 2 kez losyonla kedinizi rahatsız ve canını acıtmayacak şekilde taramanız onun üzerindeki ölü tüyleri temizlemenize yardımcı olacaktır. Dökülen tüylerin temizliğini yada kıyafetinize bulaşan tüyleri temizlemek için koli bandı yada elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Merhaba, benim 2 aylık yavru bir kedim var. Kedime evde bakıyorum. Kedinin bakılacağı yerin en uygun sıcaklık derecesi ne olmalıdır? Normal bir oda sıcaklığı ideal midir? Evim doğalgaz sobalı; fakat şimdilik havalar fazla soğuk olmadığından doğalgaz kullanmıyorum. Elektrikli ısıtıcıyla ısınıyoruz. Kedim genellikle koridorda yada kendine ayırdığım odada kalıyor. Soğuk havalardan etkilenmemesi için ciddi bir tedbir almalıyım? (Odasında elektrikli ısıtıcı yakmam gerekir mi?) bu konularda oldukça endişeliyim, evhamlıyım. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.