Kedi Bakımı

Kedilerde Obezite

Her canlı gibi Kedilerde de aşırı kilo problemi yani obezite görülebilir. Aşırı ve dengesiz beslenme sonucunda Kedilerde obezite oluşur. Obezite tehlikeli bir hastalıktır ve Kediler Veteriner hekim tarafından tedavi edilmelidir.

Bir kedinin obez olup olmadığını anlamak zor değildir. Öncelikle Kedinin arkasına bakılır. Kedilerin normal bir simetrisi vardır. Eğer arkadan bakıldığında yuvarlak bir görüntü ile karşılaşılırsa ve kedinin kafası vücuduna göre oldukça küçükse o kedi obezdir.

Kedilerde obezite’ye sebep olan başlıca etken aşırı beslenme ve hareketsizliktir. Ancak bazı durumlarda bir kedi az yese ve çok hareketli olsa bile kedinin metabolizması iyi çalışmıyorsa kilo alabilir. Bir başka sebep ise hormonal dengesizliklerdir. Kedilerin kısırlaştırılması da kilo almalarına sebep olur. Çünkü kedilerin harcadığı enerjinin %55-60’ını cinsel organları harcar. Yeterince enerji harcayamayan hayvanlar ise obezite’ye yatkın olur. Obezite’ye çözüm için Kediler için özel diyetler uygulanmalıdır.

Bir kedi, mamayla besleniyorsa tek çözüm mama vermeyi azaltmaktır. Zaten mama paketlerinin üstünde günlük olarak verilmesi gereken miktar yazmaktadır. Eğer kedi ev yemeğiyle besleniyorsa bunun için günlük bir standart ayarlanmalıdır. Burada belirtilmesi gereken nokta, ev yemekleriyle beslenen hayvanların obez olma ihtimali daha çoktur.

Obezite sonuçları çok tehlikeli olan ölümcül bir hastalıktır!

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz