Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerde Dış Parazit Türleri ve Tedavisi

Bütün bir sene boyunca problem yaratma ihtimali olsada köpeklerde dış parazit genellikle  yaz aylarında çok daha fazla görülür. Buna rağmen bir çok parazit türü uygun ortam bulduklarında köpeklerin tüylerinin arasında kendilerine yer edinmeye çalışırlar. Bu yüzden yıl boyunca köpeklerde dış parazit kontrollerinin yapılması büyük önem taşımaktadır.

 

Köpeklerde Dış Parazit Türleri

Köpeklerde dış parazit olarak bilinen ve dikkat olunması gereken bazı dış parazitler aşağıda listelenmiştir.

Keneler

Keneler köpeklerin dışında kedilere ve insanlara da bulaşıp kan emen parazitlerdir. Keneler Lyme, Ehrilicha gibi bakteriyel hastalıkları yayarlar.  Köpeğinizde bir kene bulaştıysa ateş kullanmamanız ve eğer vücudunuzdaki açık yaralara dikkat etmeniz özellikle ellerinizde varsa eldiven kullanmanı önem taşımaktadır. Keneler köpeğinizin vücudundaki herhangi bir bölgede bulunabilirler.  Eğer köpeğinize kene bulaştıysa kene spreylerı veya damla ilaçları kesin çözüm sağlar. Tedavi boyunca her 24 saatte bir köpeğinizi kontrol etmeli ve özellikle Lyme hastalığına karşı aşı yapılması gereklidir.

Pireler

Pireler özellikle nemli veya sıcak iklimlerde köpeklerin derilerinin üzerinde alerjik reaksiyon, anemi gibi ciddi hastalıklara neden olan parazitlerdir. Pirelerin yaşam döngüdü yumurta, lavra, pupa ve yetişkin dönemleri olmak üzere dörde ayrılır. Bu yaşam döngüsü 2 hafta gibi kısa bir sürede tamamlanabileceği gibi koca bir yılıda bulabilir. Bu yüzden köpeklerde pire parazitinden kurtulmak için bütün evrelere göre tedavi uygulanmalıdır. Pire tasmaları, dış parazit damlaları, pire tasmaları gibi yöntemler köpeklerde pire için kesin çözümlerdir.

 

Özellikle pirelerin ve keneler (uzak mesafelere zıplayabilirler) diğer hayvanlara da çok kolay bir şekilde bulaşabilirler. Köpeklerde dış parazit sorununu tamamiyle önlemek için yaz aylarında daha sık olmak üzere tüm sene boyunca gerekli parazit ilaçları vurulmalıdır. Ülkemizde de en yaygın olarak kullanılan dış parazit tedavi yöntemi dış parazit damlasıdır.

Köpeklerde Dış Parazit Damlası Nasıl Uygulanır ?

Köpeklerde dış parazit damlası belkide uygulanması en kolay tedavi yöntemi. Veterinerinize danışarak etken maddelerini kontrol edip edindiğiniz dış parazit damlasını köpeğinizin ensesine tüylerini ayırıp direk deriye temas edecek şekilde boşaltabilirsiniz. İşlem sadece bu kadar. Dikkat edilmesi konu ise bir kaç gün boyunca ilacın yapıldığı yerlere kesinlikle dokunulmamasıdır.

Köpeklerde oluşan ve insan sağlığına zarar veren parazitler hakkında Köpeklerde iç parazit olduğu nasıl anlaşılır ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dış parazit konusunda sorun yaşayan köpek dostlarımız sorunlarını, çözüm yöntemlerini buraya yorum olarak yazabilirler. Siz ne kadar sürede bir köpeğinize dış parazit damlası yapıyorsunuz ?

 

Kullanılan kaynaklar :

http://www.veterinarians.com/articles/External-Parasites-in-Dogs-and-Cats.html

Yorum Yaz