Köpek Hastalıkları

Köpekler İçin İlaçlar (pire damlası, parazit hapı, aşı)

Rate this post

Sadık dostunuzun zinde ve her zaman neşeli olduğunu görmeyi kim istemez? Ancak bunun gerçekleşebilmesi için ilk şart köpeğinizin sağlıklı olması. Köpeklerde ortaya çıkabilecek pek çok hastalığa karşı alınabilecek önlemler ve yapılabilecek tedaviler sırasında köpekler için ilaçların kullanımı gerekiyor. Köpekler için ilaçlar, koruyucu sağlık önlemleri kapsamında kullanılan aşılar ve vitamin desteklerinden oluşuyor. Tedavi amaçlı olarak kullanılan ilaçları ise parazit hapı, antibiyotikler ve ateş düşürücü ilaçlar ve ağrı kesiciler olarak sınıflandırabiliriz.

Köpeklerde Aşı Kullanımı

Köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmeye devam edebilmesi için koruyucu sağlık önlemleri olarak adlandırabileceğimiz aşılarının yapılması, çoğu ölümcül sonuçlar doğuran hastalıklara karşı da yapılabilecek en iyi tedavi durumunda. Çoğu viral hastalıkların tedavisinde de kullanılabilen aşılar, yalnızca köpeğinizi değil, aynı ortamı paylaşan diğer evcilleri ve sizleri de korumayı hedefliyor. Bu nedenle köpeklerde aşının yapılması konusunda en doğru kararı verebilecek olan yetkililer veteriner hekimlerdir. Veteriner hekiminizin tavsiyeriyle yapılacak olan aşılar sayesinde köpeğinizin pek çok ölümcül hastalığa karşı bağışıklık geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Pire Damlası Nedir?

Köpeğinizin derisinde ya da tüylerinde ortaya çıkabilecek olan parazitler dış parazitlerdir. Pireler bu parazitlerin belki de en bilineni durumunda. Köpeğinizin bunlardan kurtulabilmesi için pek çok formatta hazırlanan parazit ilaçları kullanılabilir.

Piyasada pire ile mücadele için sunulan pek çok alternatif var. Ancak bunlar içinde hem kolay kullanımı hem de etkisi göz önüne alındığında pire damlası köpeğinizin bu haşerelerden kurtulabilmesinde en etkili yollardan biri olarak kabul edilebilir.

Pire damlaları köpeğinizin ensesine veteriner hekiminizin uygun göreceği dozda ve sıklıkta damlatılarak pire ile mücadelenin başarıya ulaşması sağlanabilir. Ancak tüm ilaçlarda olduğu gibi, kimyasal maddelerle hazırlanan bu ilaçların mutlaka kontrollü olarak kullanılması gerekir. Pire damlası muhtevası itibariyle bir zehirdir. Kullanımında dikkatli olunmazsa köpeğinizin sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Parazit Hapı ve Kullanımı

Parazitler yalnızca tüylerde ve deride ortaya çıkmazlar. Pek çok ölümcül parazit, köpeğinizin bağırsaklarına yerleşerek onu günden güne ölüme götürebilir. İç parazit olarak adlandırılan parazitlerin çözümü için veteriner hekiminizin tavsiye edeceği parazit hapı, parazitlerin neden olabileceği pek çok hastalığa karşı köpeğinizi koruyacaktır.

Parazit hapları da diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi kimyasal bileşikler içerir. Bu nedenle köpeğinizde parazit olup olmadığının kontrolünü dışkı testi yaptırarak anlamak ve gerekliyse bu hapı kullanmak gerekir. Gereksiz yere yutturulan parazit haplarının köpeğinizin özellikle bağışıklık sistemine olumsuz etkileri olacağını unutmayın.

Parazit hapı kullanımına başlamak için mutlaka yavruluk döneminin tamamlanmasını beklemek doğru olacaktır. Çünkü henüz annesini emen bir yavruya gereksiz yere parazit hapı vermek son derece yanlış bir tedavi olacaktır. Yavruyken başlanacak olan aşıların beklenen etkiyi gösterebilmesi için de parazit tedavisinin yapılmış olması gerekir. Çünkü parazitler yapılan ve yapılacak olan aşıların etkisini azaltacaktır.

 

 

 

Yorum Yaz

2 Yorum

  • KÖPEGİM İKİ AYLIK BUGUN DIŞKISINDA BEYAZ KURTÇUKLAR GÖRDÜM AYRICA ARA ARA ÖKSÜRÜYÖR HANGİ İLACI VERMELİYİM VE HANGİ SIKLIKLA VERMELİYİM
    ACCCİİİLLLLLLLLLLLLLLL :(