Memeli

Kaplanlarla Alakalı 9 Gerçek

3/5 - (2 votes)

Hayvanlar arasındaki en karizmatik canlı olan kaplanlar yırtıcılığı ve tek başına yaşamasıyla ünlüdür.

1. Hepsinin Çizgileri Farklı

Kaplanlar, kürklerini kamufle olamak için kullanırlar. Her bir kaplanın çizgisi parmak izi misali diğerlerinden oldukça farklıdır. Bazılarının turuncu tüyleri üstünde siyah çizgileri bulunur. Bazılarının da siyah üstünde bronz çizgisi vardır. Bazılarının ise beyaz üstüne bronz çizgileri bulunur. Albino olanl kaplanlar da tamamı ile beyazdır.

2. Nesilleri Tükeniyor

İnsanlar yüzyıllardır kürkleri ile çeşitli yerleri için kaplanları avlamaktalar. Yaşam alanları gittikçe tükeniyor. Sumatra Adası, ormanlık alanlarının yarısını çoktan kaybetti. Yalnızca son yüzyılda popülasyonunun %97’si yok oldu. Alt türünün üç tanesinde nesli yok oldu. On sene sonra bütün kaplan çeşitlerinin nesilleri tükenebilir.

3. Esir Kaplanlar Doğadakilerden Daha Fazla

Doğada neredeyse 3000 kaplanın bulunduğu tahmin edilmekte. Amerika’da esaret altında hayatta tutulanların sayısı 5000 – 10000 civarı. %50’si sirklerde, evlerde(ev hayvanı niyetine(!)) ve hayvanat bahçelerinde yaşamakta.

4. Kedigiller Familyasının En Büyük Üyesi

Aslan ikinci, jaguar ise üçüncü sırada bulunuyor. Kaplanların alt türlerinden en büyük olanı Siberya kaplanı yaklaşık 300 kilodur. Bu kaplanlar iki katı boyundaki hayvanları öldürebilme kabiliyetine sahiptir.

5. Bölgelerine Düşkündürler

Yalnız yaşayan hayvanlardır. 10.000 km kareye kadar ulaşmakta olan bölgelerini kokuları sayesinde işaretleyerek sahibi olduklarını ispatlarlar. Erkek kaplan kendi bölgesini başka erkek kaplandan korur fakat dişi kaplana izin verir. Bölgeleri dişi kaplanlarınkinden daha büyüktür. Bir erkek kaplanın yaşadığı yerde, yedi dişi hayatlarını sürdürebilir.

6. Ömürleri 10 – 15 Sene

Kaplanlar gece yaşamayı ve yalnızlığı severler. Doğduktan sonra 2.5 sene anneleriyle birlikte yaşarlar geri kalan dönemde ise yalnız yaşamlarını sürdürürler.

7. Güç ve Cesaretin Simgesidirler

Güç ve cesaretin simgesi olmalarına rağmen bu durum onların zararına olmuş. Kaplan avlamak cesaret göstergesi haline gelmiş. Asya kıtasında, yüksek fiyatlarla kaplan avlamaya haklarının olabilmesi adına oldukça astronomik ücretler ödeyen insanlar var.

Çin’deki insanların %60’tan fazlasının, kaplanlar sayesinde kaplanlarda bulunan maddelerle üretimi gerçekleşen ilaçlar kullandıkları bilinmekte. Kaplanlar üzerinden büyük meblalar kazanılmakta.

8. Etobur Fakat Tarz

Erkek olanları genelde yalnız avlanarak tek başlarına beslenir. Fakat bir aileye sahiplerse öncelikli olarak dişileri ile yavrularının yemelerine müsade ederler. Günlük olarak 21 kiloya kadar et tüketebilmektedirler.

9. Yedişer Yavrulayabilir

Bir dişi, genelde iki senede bir doğurur. Anne kaplan yavrularını doyurmak için avlanacak zaman dilimi bulamadığı ve yavrularını da tek bırakamadıklarından, yavruların sadece yarısı yaşar. Yaklaşık sekiz ay süren zorlu bir eğitimden sonra annelerinin avlanmasına eşlik edebilirler.

Yorum Yaz