Papağan Türleri

Sarı Alınlı Amazon Papağanı

Sarı Alınlı Amazon Papağanı 4
5/5 - (1 vote)

Genel Bilgiler

Sarı Alınlı Amazon Papağanı, doğada Güney Amerika’da ormanlık alanlarda yaşamaktadır. Konuşma yeteneği en iyi olan papağan ırklarından biridir. Bu nedenle oldukça değerli bir cinstir. Diğer Amazon Papağanlarından farkı, fotoğraflarda görüldüğü gibi ve adından da anlaşılacağı üzere kafasının üstünde yer alan sarı tüyleridir.

Kafalarının üzerinde bulunan sarı tüylerin kapladığı alan ve büyüklüğü, cinsine göre bazı değişiklikler gösterir. Boyu ortalama 35-37 cm. arasıdır. Kuluçka dönemi 30 gün, tüylenme dönemleri ise 60-65 gün sürer. Ortalama yaşam süreleri 40 yıldır. Eğer sizde evinizde bu cins bir papağan beslemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli konu, enfeksiyon kapmamış, hasta olmayan bir papağan tercih etmenizdir. Burun deliklerinin eşit büyüklükte olması, burun deliklerinde tıkanıklık ve akıntı olmaması dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Aksi takdirde tedavisi zor bir süreç yaşayabilirsiniz.

Beslenme

Sarı Alınlı Amazon Papağanı, papağan yemi karışımları, tohum, meyve, yeşillik ve sebzelerle beslenebilir. Arada bir papağan topakları ve gıda kırıntıları verilmesi de sağlığı açısından önemli bir rol oynar.

Bakım

Sarı Alınlı Amazon Papağanı yuvası için, geniş bir kafes tercih edilmelidir. Kafesinin güneşin altında, soğuk bir ortamda veya cereyanda olmaması gerekir. Güvenli bir ortam sağlandığında evde de rahat bir şekilde bakılabilir. Kafesinin sıklıkla temizlenmesi gerekir. Zaman geçirebileceği oyuncakları çok sever. Papağanın ebatlarına uygun oyuncak seçimi yapılmalıdır. Rutin kontroller ve tırnak bakımı için düzenli olarak veteriner kontrolü yapılmalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum