Papağan Türleri

Hahn Arası

Hahn Arası 2
Rate this post

Hahn Arası, beslenmesi en keyifli Papağan türlerinden biridir. Oldukça eğlenceli, sevecen ve cana yakın bir kuş cinsidir. Evcilleşmesi de kolaydır. Ara türlerinin en küçüğü olup, ortalama 30 cm.’lik bir boya ulaşır.

Genel Özellikleri

Genç Hahn Aralarının tüyleri mattır. Erişkinlerde ise tüyler daha parlaktır. Hahn Arasını diğer türlerden ayıran en belirgin özellik, göz çevresinden başlayan ve gagasına kadar uzanan çıplak derileridir. Gagaları siyah renklidir. Tüyleri çoğunlukla yeşil, kanat altları kırmızı ve yüz bölgesi beyazdır. Erkeklerin başı dişilere göre daha yuvarlak ve daha iridir. Ortalama ömürleri 20 yıldır.

Bakımı

Hahn Arası, sağlam yapılı kafeslerde bakılmalıdır. Ahşap kafesler onlara doğal yaşamını aratmayacaktır. Kafes içine mutlaka folluk yapılmalıdır. Çünkü bu tür, üreme zamanlarının dışında bile geceleri follukta tüner. Çift olarak yaşayabilen bu Kuşlar, bir araya koyulduklarında önce saldırgan olup olmadıkları gözlenmelidir. Huzursuz bir durum meydana gelirse önce biraz beklenmeli, daha sonra Papağanlar ayrılmalıdır. Dişi ve erkek arasında bir sorun görülmezse, bir arada yaşamaları sağlanmalıdır. Kafesleri yeterli genişliğe sahipse, çiftler sağlıklı bir üreme gerçekleştirirler. Kuluçka süreleri yaklaşık 25 gün sürer.

Türlerinin en üretkenleri arasında yer alan Hahn Araları, bir üreme sezonunda birkaç defa yavru yetiştirebilir. Yavrular kendilerine yeter duruma geldiklerinde yuvadan ayrılmalıdır. Bu durumda çift, yeni yavrular için yuvalama yapabilir.

Beslenmesi

Hahn Arasına karışık tuzsuz yemişler verilebileceği gibi, meyve parçaları da verilebilir. Taze meyve ve sebzeler aşırıya kaçıldığında ishal yapabilir. Bu nedenle çoğunlukla kuru meyveler tercih edilmelidir. Eğer zamanı ise, taze olarak tüketmekten en çok hoşlandığı meyvelerden biri Nardır. Su ihtiyacı için gagasına uygun bir suluk tercih edilmeli ve kafes temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Yorum Yaz