Sürüngenler

Tokay Gecko

Tokay Gecko
Rate this post

Tokay Gecko

Anavatanı Hindistan, Nepal, Çin ve Endonezya olan Tokay Gecko genel olarak nemli ortamlarda yaşar. Yağmur ormanlarında sıklıkla görülürler. Ömrü ortalama 12 yıldır.

Son yıllarda evlerde, teraryum ortamında bakılmaya başlansa da teraryum şartlarını sağlamak pek kolay değildir. Bol nem ister ve ele alınmaktan hiç hoşlanmaz. Ele alındığı takdirde ısırabilir ve bunun sonucunda bıraktırmak çok zordur. Güçlü çeneleriyle 30 dakika’ya kadar ısırabilir ve bırakmaz. Boyunun 50 cm.’yi bulabileceği de düşünüldüğünde teraryumda geniş alanlar oluşturulması gerekir.

Taban malzemesi olarak torf veya nemli toprak kullanılabilir. Beslenmeleri Leopard Gecko ile hemen hemen aynıdır. Hamam böceği, un kurdu, cırcır böceği, solucanlar temel besinlerini oluşturur. Günlük olarak beslenmelidir.

Tokay Gecko Bakımı

Ortam ısısı gündüz vakitlerinde 30 derece, geceleri ise 25 derece olmalıdır. Yeterli oranda neme de ihtiyacı olduğu unutulmamalı ve bu oran %75-80 arası olmalıdır. Tokay Gecko için UV lambaya ihtiyaç yoktur.

Teraryum boyutu ortalama olarak 60x40x30 (72 lt.) olabilir.

Çin gibi bazı ülkelerde yiyecek olarak ve tıbbi ilaç yapımında kullanıldığı da bilinmektedir.

Çiftleşme ve Üreme

Erkek Tokay Gecko, çiftleşme öncesi çığlığa benzer sesler çıkararak dişiye çağrı yapar ve bunun ardından çiftleşme gerçekleşir. Dişiler yılda 2-3 defa yumurta bırakabilir. Bir defada 3 adet kadar yumurta bırakır.

Dünya üzerinde doğada görüldüğü yerler:

Tokay Gecko Yaşam Alanı

Yorum Yaz