Tavşanlar

Tavşanlarda Görülebilecek Hastalıklar

Tavşanlarda Görülebilecek Hastalıklar
4.4/5 - (9 votes)

Tavşanlar, kolaylıkla hastalanabilen oldukça narin hayvanlardır. Tavşanların hastalanmasını önleyebilmek için büyük bir özen göstermek gerekir. Tavşanlarda başlıca 3 önemli hastalık görülebilir. Bunlar: Kulak Uyuzu, Diş Problemleri ve İshal’dir. Bunlar Tavşanların yakalandığı en önemli hastalıklardandır.

Tavşanlarda Görülebilecek Hastalıklar

Tavşanların kulaklarında çeşitli nedenlerden dolayı uyuz ortaya çıkar. Buna kulak uyuzu(psoroptes cunucıli) denir. Bu hastalık sadece Tavşanlarda görülen özel bir hastalıktır. Tavşanların kulaklarında kabuk oluşumuyla kendisini gösterir. Vakit kaybedilmeden Tavşan veterinere götürülerek, tedavi edilmelidir. Aksi halde kabuklarda artış görülür.

Tavşanlarda diş problemleri diğer kemirgenlerde olduğu gibi çeşitli durumlar nedeniyle oluşur. Tavşanların dişleri, sürekli olarak uzar. Bu uzamanın önüne geçebilmek için Tavşanlar sürekli olarak içgüdüsel olarak kemirme ihtiyacı duyar. Havuç gibi besinler Tavşanların dişlerinin uzamasını engelleyen yiyeceklerdendir. Havuç, salatalık gibi sert besinler sayesinde Tavşanların dişlerinin uzaması durdurulabilir. Peki Tavşanların dişlerinin uzaması durdurulamazsa ne olur? Böyle bir durumda Tavşanların ağızının içerisinde yaralar oluşur, kanamalar baş gösterir. Bu nedenle Tavşanların dişlerinin uzaması aşındırma yolu ile durmalıdır.

Bir diğer Tavşan hastalığı ise İshaldir. Bu hastalık Tavşanlar için en tehlikeli olanıdır. Çünkü özellikle yavru Tavşanlarda daha çok görülen ishal, çeşitli enfensiyonlar nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. İshal, ya enfeksiyon nedeniyle ya da beslenmenin kötü olması nedeniyle oluşur.

Yorum Yaz