Ciklet Balıkları

Blue Acara Balığı

Blue Acara Ciklet Balığı
5/5 - (1 vote)

Güney Amerika, Panama, Venezüella ve Kolombiya kökenli bir balık türü olan Blue Acara hafif agresif ve etçil bir balık türüdür. Bu sebeple balığın bakımı da özen ve ilgi gerektirmektedir.

Kendi eşi dışındaki diğer balık türlerine karşı agresif bir tutum sergileyen bu balık beslenmeye karar verildikten sonra gereken ilgi ve alaka gösterilmeli ve akvaryumda ona eşlik edecek olan balıklar da aynı özenle seçilmelidir. Blue Acara için kesin cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur fakat erkeklerinin dişilerine oranla daha büyük olduğu ve daha ihtişamlı alt ve üst yüzgeçlere sahip olduğu bilinmektedir.

Agresifleriyle bilinen bu tür aynı zamanda tek eşli bir balık türüdür, üreme dönemlerinde yumurtaların başını eşiyle beraber bekleyen bu balıklar kendilerine eş seçtikten sonra etraftaki diğer balıklara karşı daha da agresifleşerek bölgelerine girilmesine kesinlikle izin vermezler.

Blue Acara 16 santimetreye kadar büyüyebilmekte olan bir balık türüdür. Bu sebeple en az 200 litrelik akvaryumlarda bakılmalıdır. Daha çok tabanda yüzmeyi seven bu balık türleri için akvaryumda saklanma yeri olarak kayalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda mango kökleri de tercih edilebilir fakat kazı yapmayı seven bir balık türü olduğu için akvaryumda bitkileri sabitlemek oldukça zordur. Etçil ve agresif bir balık türü olduğundan dolayı akvaryumda ona eşlik edecek balıklar kesinlikle ondan daha ufak ebatlarda olmamalıdır. Kendi boyundaki balıklar onun için uygundur.

Yorum Yaz