Ciklet Balıkları

Haydut Cichlid Balığı

Haydut Cichlid Balığı
4.7/5 - (3 votes)

Akvaryum sahibi olmak dünya üzerinde yaklaşık 60 milyon insanın hobisidir. Halka açık akvaryumlar büyük ilgi çekmektedir. Çocukluk yaşlarında içinde tek bir balığın dolaştığı cam kavanozlar evlerimizin ilk akvaryumu olur. Bu sevda gün geçtikçe artan balık sayısı ile birlikte yerini büyük akvaryumlara bırakır.

Akvaryumda yaşayan balık türlerinden Haydut Cichlid Güney Amerika kökenlidir.

Haydut Cichlid

Derelerin durgun sularında ve kuru yaprakların bulunduğu kumluk alanlarda yaşar. Bu özelliği ile Haydut Cichlid akvaryumlar için ideal balık türlerinden biridir. Dondurulmuş ve kuru yemlerle beslenir. Barışçıl bir türdür.

Haydut Cichlid türünün erkekleri daha büyük ve renkli olur. Üretimi kolay bir balık çeşididir. Yavruların yumurtadan çıkma süreci 4 gündür. 10 ila 11 gün içinde serbest yüzüşe geçerler. Dişiler yumurtaları korurken, erkekler bölgeyi savunur. 23 – 27 derecelik ısılar bu balık türü için idealdir.

Erkekler ortalama 15 cm, dişiler 8 cm büyüklüğündedir. Bu balık türünün tercih edileceği akvaryumlarda mağaralar ve saklanma alanları oluşturulmalıdır. Kök, kaya ve kuru dallarla ortam zenginleştirilmelidir. Bunun yanında yüzebilecekleri alanlar da bırakılmalıdır.

Koloni halinde yaşamayı severler. Bitkiler balıklar için barınak oluşturur ve balıkların stresini azaltır. Yavru balıkların saklanabilmesi için doğal ortamlar oluşturur.

Bitkilerle yoğun bir akvaryum bulunduğu ortamda egzotik su altı dünyasının keyfini yaşatır. Akvaryumda yaşayan canlılar doğadan toplansa da ticari amaçla özel olarak yetiştirilen türlerin sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Yorum Yaz