Ciklet Balıkları

Mücevher Ciklet Balığı

Mücevher Ciklet Balığı
3.7/5 - (24 votes)

Mücevher ciklet balığının latince ismi Hemichromis Guttatus’tur. Akvaryum ve balık severler arasında görsel olarak güzel bir balık olduğu için adı Mücevher ciklet diye anılır.

Mücevher ciklet akvaryum balıklarının dünyaya yayılmadan önce asıl anavatanı Sahelo Sandanian ve Afrika coğrafyasındaki nehir yataklarıdır. Doğal yaşamları genelde tatlı bir akıntısı olan sığ sulu nehirlerdir, bazı bölgelerde bataklık alanlarda da görülmektedirler.

Mücevher Cichlid

Akvaryum ortamında diğer balıklara karşı davranışları biraz agresiftir. Orta düzey saldırgan denebilir.

Mücevher Ciklet Balığının ortam su sıcakları en az 26 derece olmalıdır. Akvaryum içerisinde en az 80 litre su bulunması gerekmektedir. Maksimum büyüyebilecekleri boy 12 – 15 cm.’dir. İstenilen su sertlik derecesi en uygun 7 PH civarıdır.

Mücevher ciklet balıklarının üreme şekli düz yumurta dökerek gerçekleşir. Kendilerine uygun bir eş bulduktan sonra genellikle her 3 haftada yüzlerce yumurta yaparlar. Yumurtalara karşı herhangi bir tehlike olursa dişi ve erkek birlikte hareket ederek yavrularını korurlar ve gerekirse yuvayı başka bir bölgeye taşırlar.

Dişi ve erkek ayrımı yapmak için şuna dikkat etmek gerekir: Erkeklerin renkleri daha canlı ve parlak kırmızıdır. Dişiler ise daha soluk renkli ve cüsse olarak daha küçüktürler.

Genellikle dipleri karıştırırlar ve bundan dolayı akvaryumdaki bitkileri sökebilirler, bitkileri akvaryuma koyarken iyice sağlamlaştırıp koymakta fayda vardır. Çok dayanaklı balıklar olduklarından ilk kez akvaryumda balık besleyenlere tavsiye edilen bir balık türüdür.

Yorum Yaz

1 Yorum