Ciklet Balıkları

İki Noktalı Ciklet Balığı

İki Noktalı Cichlid 2
Rate this post

Latince adı Cichlasoma Amazonarum olan İki Noktalı Cichlid; doğada Peru, Kolombiya ve Brezilya gibi ülkelerde yaşamaktadır.

Etçil beslenme sistemine sahip bir balık olmakla birlikte, Akvaryum içerisinde bazen agresif davranışlar göstermesiyle bilinir. Akvaryum’da genelde taban seviyesinde yüzer. Cinsiyet ayrımının yapılması istenirse, dişilerin renginin erkeklere göre soluk ve yine erkeklere göre daha küçük boylu olduğunun bilinmesi yeterlidir.

Maksimum 12 cm. boyuna ulaşan İki Noktalı Cichlid, tek başına en az 150 litre akvaryum hacmi ister. Eğer bir çiftten fazla beslenecekse, akvaryum hacmi daha büyük olmalıdır. Kendi ırkından başka bir balıkla beslenecekse, kendinden büyük ve agresif olmayan sakin bir balık seçilmelidir.

İki Noktalı Cichlid’in besleneceği akvaryumun pH değeri 6,0 – 7,0 arasında, su sertliği ise 0 – 15 arasında olmalıdır. Akvarayum sıcaklığının 23 – 28 derece arasında olması gerekir.

Etçil olarak beslenen bu balıklar, yem konusunda çok seçici değildir. Kaliteli Cichlid yemleri, pul yemler, artemia gibi canlı yemler temel beslenmelerini oluşturur.

Yorum Yaz

1 Yorum