Ciklet Balıkları

Green Terror Balığı

Green Terror Balığı
2.3/5 - (3 votes)

Peru ve Güney Ekvator’da yetiştirilmekte olan Green Terror orta derecede agresif ve etçil bir balık türüdür.

Green Terror’un erkekleri, dişilerine oranla daha büyük bir yapıya ve daha ihtişamlı yüzgeçlere sahiptirler. Gövdelerinin yanlarında bulunan benekler dişilerde daha belirginken, kuyruklarında bulunan bantlar ise erkeklerde daha kalın halde bulunmaktadır. Bu ayrımlar balıklar henüz yavruyken saptanması zor detaylardır.

Green Terror eğer bir akvaryumda olacak tek erkek balık ise akvaryum en az 200 litre hacme sahip olmalıdır. Büyük akvaryumlarda bakıldığı taktirde sorun yaratmayan bu balık küçük ve dar akvaryumlara konulduğunda oldukça agresif tavırlar sergilemektedir.

Yanında ona eşlik edecek balıklar ondan daha küçük ebatlarda olmamalıdır ve eğer karma bir akvaryumda bakılacaksa tek olarak tercih edilmelidir. Vieja, Astronot gibi orta derecede agresif Amerikan türleriyle ile beraber rahatlıkla beslenebilir.

Balık hakkındaki genel şikayetler genellikle akvaryum ebatlarının büyütülmesiyle beraber sona ermektedir. Kendi türündeki diğer balıklara karşı oldukça agresif bir tutum sergileyen bu balık türü diğer türlere karşı yem yeme zamanı dışında pek saldırganlık göstermez.

Yem yeme esnasında ise tamamen adının hakkını verecek bir tutum sergileyen bu balık türü oldukça popüler bir türdür.

Sıklıkla Blue Acara ile karıştırılan bu tür karakteristik özellikleri bakımından benzerlik gösterse de aralarında büyük farklar bulunmaktadır. Örneğin bu tür 25 santimetreye kadar büyüyebiliyorken Blue Acara 16 santimetreye kadar büyüyebilmektedir. Ayrıca genellikle tabanda yüzen bir balık türü olan Blue Acara cinsinin aksine Green Terror hem tabanda hem de orta kesimlerde yüzmeyi tercih etmektedir.

Yorum Yaz