Ciklet Balıkları

İnka Balığı

İnka Balığı
5/5 - (1 vote)

Genel Bilgiler

İnka balığı’nın genel yaşam alanı, Rio Huallaga nehri ve Peru’dur. Genellikle yavaş akıntılı ve durgun sularda yaşamakta olan bu balıkların bulundukları ortamda kök saçaklarının da fazlasıyla olması gerekmektedir.

Beslenme tipleri hem etçil hem de otçuldur. Bu sayede çok nadiren besin bulmakta zorlanırlar ve kolay bir şekilde hayatlarını devam ettirebilirler. Oldukça barışçıl bir balık türü olan İnka’lar akvaryumlarda sorunsuz bir şekilde beslenebilmektedir.

İnka balıklarının erkekleri dişi olanlarından daha renkli ve daha iridir. Sırt taraflarında bulunan yüzgeçleri oldukça uzundur ve göz alıcıdır. Bu balıkların dişileri üreme dönemine girdiklerinde tamamen sarı bir renge bürünür.

Akvaryum Şartları

İnka balıkları 24-29 derece arasındaki sularda yaşayabilmektedir. Çok büyük boyutlara sahip olmayan bu balıkların erkekleri 8 cm., dişileri ise ortalama 5 cm. uzunluğa ulaşabilmektedir. Ph değeri 6 ile 7 arasında olan 120 litrelik bir akvaryumda rahatlıkla 1 erkek ve 3 dişi İnka balığı beslenebilir.

Akvaryum içerisinde balıkların rahatlıkla saklanabileceği oldukça fazla alan olması gerekmektedir. Ayrıca doğal ortamlarına uygun olarak açık renge sahip, ince taneli kumlar ile doğal bitkilerle akvaryum zenginleştirilmelidir.

Akvaryuma ilk alındıklarında kuru yemlere alışkın olmadıkları için sağlıklı bir şekilde yaşamaları amacıyla canlı artemia ve su piresi ile beslenmeleri şarttır. Ayrıca en çok dikkat edilmesi gerekilen konuların başında da bir akvaryumda birden fazla erkek İnka’nın olmaması gerektiğidir.

Yorum Yaz