Ciklet Balıkları

Jaguar Balığı

Jaguar Ciklet Balığı
5/5 - (1 vote)

Jaguar Balığı, daha çok Nikaragua’da görülür. Jaguara benzeyen desenli ve çizgili dış yüzeyi nedeniyle bu adı almıştır.

Jaguar Balığı, etçil olan bir balık türüdür. Aşırı agresif bir yapıya sahip olan bu balık türü her seviye su içinde yüzebilir. Erkek ve dişi Jaguar balığını birbirinden ayırmak boylarına bakılarak yapılabilir. Erkek Jaguar balığı dişiye oranla daha büyük boydadır. Görünüşe bakılarak ve renklerine bakılarak dişi ve erkek jaguar balığını birbirinden ayırt etmek bir hayli zordur.

Jaguar Balığı Özellikleri

Üremeleri, düz yumurta dökerek gerçekleşir. Üremeleri sırasında genellikle 500 kadar yumurta dökerler. Agresif bir balık olması sebebiyle akvaryumda beslemek için uygun ve elverişli değillerdir. Eğer beslenecekse dişi Jaguar balığını erkek balığı agresifliğinden korumak için akvaryum bölünerek beslenmelidir.

Su sıcaklığı genellikle 24 – 28 derece civarında olmalıdır. Serin suları severler. Yavaş akan sularda yaşamak onlar için son derece uygundur. Büyüdükçe siyah renkleri daha da koyulaşır ve artar, bu nedenle tıpkı bir Jaguar’a benzerler.

Kirli suda yaşamaları durumunda buna çabuk tepki vererek, hastalanabilirler.

Jaguar Balıkları, kendi türlerine karşı son derece saldırgan bir balık türüdür. Geniş alanda (En az 250 litre) beslenmelidir ve sık sık su değiştirmek gerekir.

Düzenli olarak canlı yemle beslenmesi gereken bir balıktır. Ağzına sığabilecek kadar küçük balıkların, Jaguar balığının bulunduğu akvaryum içinde bulundurulmaması gerekir.

Yorum Yaz