Ciklet Balıkları

Mavi Prenses Balığı

Mavi Prenses Ciklet Balığı
4.8/5 - (13 votes)

Mavi Prenses Ciklet Balığı, Malawi Gölü’nün kayalık kesimlerinde yaşar. Genellikle otçul olarak beslenirler. Çok barışçıl balıklar olduklarını söyleyemeyiz, aksine agresif olarak tanımlanabilir. Aynı agresifliği kendi türlerine karşı da uygulamaktadır. Akvaryumun orta ve dip kısımlarında yüzerler.

Erkek Mavi Prenses balıklarının anal yüzgecinde, beyaz nokta daha fazladır. Ayrıca ventral yüzgeçleri dişilere göre daha uzundur. Üreme ise, diğer Cichlidlerde olduğu gibi yumurtaları dişi ağzında taşır.

Mavi Prenses

Erkek-dişi Mavi Prenses balıkları oranının 1’e 5 olması önerilir. Bunun sebebi ise erkek mavi prenseslerin kur yaparken dişilere çok rahatsızlık vermesidir. Çiftleşme döneminde su, beslenme, sıcaklık gibi etmenler çok önemlidir. Dişi Mavi Prenses yumurtladığı zaman erkek balık da peşinden yumurtaları dölleyecektir. Ardından döllenen yumurtaları ağzına alan dişi Mavi Prenses, 20 gün kadar yumurtaları ağzında tutar. Bu dönemde ise, dişi sakince yavruların çıkmasını bekleyecektir. Çiftleşme zamanlarında erkek biraz daha hareketli olur ve Akvaryumdaki kumları, taşları alarak taşımaya başlar. Anne Mavi Prenses’in kuluçka süresi, 16-20 gün arasıdır.

Mavi Prenses Balığı akvaryumu en az 200 litre olmalıdır. Bu türün büyüyebileceği en fazla boy 15 cm.’dir. Otçul olan Mavi Prenses, Sarı Prenses’e oldukça benzese de aslında farklı bir cinstir. Sarı Prensesler kadar sakin ve barışçıl olmaması, Mavi Prenseslerin en farklı yönüdür.

Yorum Yaz