Ciklet Balıkları

Maymun Kafa Balığı

Maymun Kafa Ciklet Balığı
4/5 - (3 votes)

Maymun Kafa Balığı, tek eşli olarak yaşayan ender balık türlerinden biridir. Eşleri ölürse, başka eş bulmaz ve yalnız yaşarlar.

Maymun Kafaların hem erkeklerinde hem de dişilerinde kafa yapıları hörgüçlüdür. Erkek ve dişileri birbirinden ayırmak zor olsa da erkek Maymun Kafa’nın kafası dişiye oranla daha büyüktür. Maymun Kafa, Akvaryum içerisinde genelde deliklerde ya da Akvaryum’da bulunan süslerin içinde dururlar. Gayet uysal ve barışçıldırlar. Ama bir o kadar da hızlı hareket ederler. Bu türün bir ilginç özelliği de yer duygusudur. Bundan dolayı bazen özellikle farklı türlere karşı agresifleşebilirler.

Maymun Kafa

Maymun Kafa Balığı Akvaryumunda bolca kaya ve bitki bulunmalıdır. Bu balıklar doğal yaşantılarında akıntılarda yaşadığından dolayı Akvaryumun bir bölümüne akıntılı bir bölüm oluşturulmalıdır. Akvaryum olabildiğince temiz tutularak, su döngüsü akıcı yapılmalıdır. Bu türler diğer balıklara oranla muhteşem kazıcıdırlar. Özellikle eş seçimi ve yer belirledikten sonra yuva yapmaya çalışırlar.

Maymun Kafa balık akvaryumu, en az 100 litre olmalıdır. Akvaryum’da ideal su ısısı 24 ile 28 derece arasında, pH değeri ise 6.0-8.0 arasıdır. Bu balıkların dişileri 10 cm., erkekleri 15. cm.’ye kadar büyüyebilir. Maymun Kafalar hem etçil hem de otçuldur ancak, ağırlıklı olarak etçil olarak beslenmelidir.

Yorum Yaz