Ciklet Balıkları

Mavi Zebra Balığı

Mavi Zebra Ciklet Balığı
2/5 - (1 vote)

Mavi Zebra Balığı, Malawi Gölünün Likoma Ada’sının Güney bölgesindeki kayalıklarda yaşar. Boy olarak inceleyecek olursak erkekler 8 cm. dişiler ise, 6 cm. kadar büyüyebilirler. Yaşadıkları normal sıcaklık değerleri 26-28 derece arasıdır.

Mavi Zebra

Dişiler genellikle 30’a yakın yumurtayı ağızda kuluçkaya yatırırlar. Erkek Mavi Zebralar dişilerine oranla daha canlı ve parlaktır. Dişiler ise büyük bir oranla çok daha soluktur. Erkek Mavi Zebra’da üst yüzgecindeki sarı renk dişiye göre daha kalın ve belirgindir.

Barışçıl balıklar değildir, diğer türlere oranla biraz daha agresiftirler. Daha aktif balıklarla aynı yere konmaları tavsiye edilmemektedir. Çok korktuklarında renkleri hemen beyaza dönüşür. Mavi Zebralar en fazla 8 cm.’ye kadar ulaşabilirler. Akvaryumlarının boyutu 100 litreden aşağı olmamalıdır. Akvaryum ne kadar büyük olursa o kadar iyi olur demek daha doğru olur. Tüm çiklet çeşitlerinde olduğu gibi dişi sayısı her zaman erkek sayısından fazla tutulmalıdır, aksi takdirde erkek, dişiye zarar verir ve kötü sonuçlar doğurabilir.

mavi-zebra-baligi

Mavi Zebra’lar oldukça dayanıklı balıklardır. Dayanıklı bir yapıya sahip oldukları için yavrularının yetiştirilmesi zor değildir. Eğer Mavi Zebra ağzına yumurta aldıysa onu hemen diğerlerinden ayırmamız en sağlıklısı olur. Yoksa erkek balık sürekli olarak rahatsızlık verecektir. Ayrıca bu balıkların diğer bir özelliği ise, aynı Ahliler gibi Akvaryumda mavi bir balık gördüğü zaman çok saldırgan olabiliyor ve sonuç yine ikisinden birini ölüme kadar götürebiliyor. Eğer Akvaryumumuzda Mavi Zebra yetiştireceksek başka bir mavi balık olmamasına özen göstermeniz yararımıza olacaktır.

Yorum Yaz