Ciklet Balıkları

Yunus Ciklet Balığı

Yunus Ciklet Balığı
Rate this post

Cichlid’ler arasında belki de beslemesi en zevkli olan Yunuslar, Malawi Gölü Cichlididir. Genellikle, Akvaryum hobisiyle uğraşanlar bu balıkları Cytocara Moori; ‘Yunus ciklet balıkları‘ olarak adlandırırlar. Yunus denmesinin sebebi ise, Yunus balıklarının kafalarına benzer olmasından kaynaklıdır.

Yunus ciklet balıkları, yırtıcı bir balık olarak nitelendirilir, fakat bilinenin aksine genellikle sakin bir yapıları vardır. Akvaryum dışındaki doğal ortamlarında çok değişik bir beslenme adaptastonu gösterirler. Doğal ortamlarında, kumun derinliklerindeki bözeklerle beslenirler, elbette ki bu yunusların göldeki avlanma biçimidir. Yunus Cichliler, Akvaryum ortamında bu tür balıklar için üretilmiş ve satışa sunulan özel yemler ile beslenmelidir.

Yunus Cichlid

Yunus ciklet balıklarının ulaştıkları boyutlar genelde erkeklerde 20 cm., dişilerde ise 16.5 cm.’yi bulmaktadır. Tabii bunlar normal uzunluklarıdır. Suyun sıcaklığı, yaşadıkları ortam gibi etkenlerden etkilenirler. Ergenliğe ulaşmaları bazen uzun bir zaman alabilmektedir. Bu da yaklaşık olarak 17-18 ay gibi bir süredir. Ancak bu sure geçtikten sonra uygun şartlar altında sizin bu bekleyişinizi boşa çıkarmayacak bir performans gösterirler. 2 ayda bir tekrar eden ve 90 tane yavru’ya kadar çıkabilen bir doğurganlık özelliğine sahiptirler.

Yunus ciklet balıkları büyük boyutlara ulaştıkları ve hızlı yüzüp, büyük bir hareket alanına ihtiyaç duydukları için erişkinler ve orta boydaki balıkların 450 lt. hacimli tanklarda beslenmesi uygun olacaktır. Doğal ortamlarında, kumlu kıyılarda yaşam sürdürdükleri için, tankın zemin malzemesi olarak kum seçmek yeterlidir.

Yorum Yaz