Ciklet Balıkları

Mayan Balığı

Mayan Ciklet Balığı
3/5 - (1 vote)

Mayan balığı (Cichlasoma urophthalmus), Türkiye’de bilinen bir balık türüdür. Genellikle Red Terror balığı ile karıştırılmaktadır. Doğal yaşam alanı Meksika çevresindedir.

Mayan balığı dış görünümü itibariyle kahverengiden kırmızıya çalan bir renk olarak tanımlanabilmektedir. Kafasından başlayarak kuyruğuna kadar uzanan dikey bantları bulunmaktadır. Doğada yetişkin olarak karşımıza çıkan balık türlerinde kırmızı renk, akvaryum da beslenen balıklara kıyasla çok daha canlı ve parlak görünümlüdür.

Mayan Balığı Özellikleri

Mayan balık türü ilk olarak Meksika’da bulunmuş olup Amerika’da son derece popüler olan bir balık türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Spor balıkçılığında da tercih edilen Mayan balığı 10 yıl süre ile yaşayabilen uzun ömürlü balıklardandır. Tanımlanan en büyük Mayan balığı ise 1 kg. ağırlığında, 40 cm. boyundadır. Genellikle suda bulunan balıklar, böcekler, küçük canlılarla, larvalarla beslenmekte olup bunun yanı sıra diyetinde ise bitki ve yosunlarla beslenmektedir.

Mayan Balığı Yaşam Alanı

Mayan balığı Meksika’dan Nikaragua bölgesine kadar geniş bir alanda yer almaktadır. Göçe meyilli olmayan bir balık türüdür. Yaşadığı bölge dışına çıkmak istemezler. Oksijen oranının düşük olduğu sular da yaşamayı tercih ederler. Su sıcaklığı 28-33 derece oranında olması Mayan balığı için son derece uygundur. Erkek ve dişi Mayan Balığı arasında gözle görülür bir fark yoktur. Ayırt etmek çok güçtür. Erkeklerde kırmızı, dişilerde yeşil renk daha baskındır.

Yorum Yaz