Ciklet Balıkları

Sarı İmparator Balığı

Rate this post

Sarı İmparator Balığı, ortalama 6 ay sonra tam sarı rengini alır. Erkek Sarı İmparator, sarın renk, dişiler ise donuk gri-yeşil-bej tonlarına sahiptirler. Yavruların rengi ise anneleriyle aynıdır. Sarı İmparatorlar etçildir. Kuru yemlerin yanında kıyılmış karides, midye ve balık etleri de verilebilir. Renklendirici yemleri de bunların yanında vermek gerekir.

Sarı İmparator Akvaryumu, en az 200 litre olmalıdır. Bu balıklar genellikle Akvaryumun orta ve dip kısımlarında yüzer. İdeal Akvaryum suyu ısısı 25 ile 26 derecedir. Akvaryum içerisinde en az 2 dişi olmak kaydıyla, 1 erkek 6 dişi şeklinde beslemek uygundur.

Sarı İmparator

Üreme

Erkek Sarı İmparator balıkları sürekli olarak kur yaparak dişinin etrafında dolanır. Bu yüzden, bir erkek için Akvaryumda en az iki dişi bulunmalıdır. Sarı İmparator balıkları kendi başına beslemek yerine, diğer Cichlid türleriyle karışık olarak beslemek daha uygun olur. Eğer dişinin saklanabileceği yerler varsa, üreme karma bir Akvaryumda da gerçekleşebilir. Dişi yumurtlayacağı sırada, erkeğin kur yapması daha sıklaşır. Yumurtlama zemini, üzeri siperli düz yüzeyli yatay duran bir taş olabilir. Döllenmiş yumurtaların dişinin ağzında gelişmesi, 26°C sıcaklıkta ortalama 3 hafta kadar sürer. Bu süre içinde dişinin gayet rahat olması lazımdır. Ağzında yumurta olan bir dişiyi alıp taşımak çok risklidir. Dişi Sarı İmparator yumurtaları tükürebilir ve yavruları öldürebilir. Bundan dolayı balıkları doğumdan önce asla taşımayınız.

Yorum Yaz

1 Yorum