Ciklet Balıkları

Şeker Pembe Balığı

Şeker Pembe Ciklet Balığı
3.5/5 - (2 votes)

Şeker Pembe balığı akvaryumda insanlar tarafından üretilen bir balık olduğu için doğada bulunmamaktadır. Etçil bir beslenme sistemine sahiptir. Küçük kabuklularla ve omurgasız canlılarla rahatlıkla beslenebilir, yem ayırt etmeyen bir balık türüdür.

Genel Özellikler

Kendi türüne ve diğer türdeki balıklara karşı fazla sakin davranmadığı gibi çok şiddetli davranışlarda sergilemez. Orta derecede saldırgan bir yapıya sahiptir. Saldırganlığı genellikle aynı ortamda bulunduğu diğer türlerin yapısına göre değişiklik gösterir. Aşırı saldırgan balık türleri ile aynı ortamda yaşamakta zorluk çeker ve fazlasıyla agresifleşir.

Şeker Pembe

Bulunduğu akvaryumun içerisinde genellikle suyun orta kısımlarında yüzmeyi tercih eder. Suyunun sıcaklığı 25-26 derece civarında olan bir akvaryumda rahatlıkla yaşayabilir. Suyun ph seviyesi ise 7,6 ile 8,7 arasında olmalıdır.

Şeker pembe balığı en fazla 15 cm. ebatlarına ulaşabilir. Bu nedenle hacmi en az 150 litre olan akvaryumun içerisinde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Şeker Pembe, Mbuna ve Aulonocara korneliae kırmasıdır.

Üreme

Üreme döneminde ortalama olarak 20 adet yumurta yumurtlayan dişiler, bu yumurtalarını ağızlarının içerisinde kuluçkaya yatırarak üremelerini gerçekleştirirler. Diğer tüm balık türleri gibi bu balıklarda üreme dönemlerinde normal zamanlara göre daha saldırgan olabilirler.

Yumurtadan çıkan Şeker Pembe yavruları oldukça yavaş bir şekilde gelişirler. Bu nedenle yavrular günde 3 kere düzenli olarak gelişmeleri tamamlanana kadar beslenmelidir.

Yorum Yaz