Ciklet Balıkları

Yaşayan Kaya Balığı

Yaşayan Kaya Ciklet Balığı
4.6/5 - (37 votes)

Yaşayan Kaya

Anavatanı Malawi Gölü’nün çamurlu sığ bölgeleri olan Nimbochromis Livingstonii yani ülkemizde bilinen ismiyle Yaşayan Kaya BAlığı, Malawi Gölü’nde geniş bir alana yayılmıştır. Diğer balıklara karşı saldırgan bir davranış yapısına sahip olduğu için küçük akvaryumların içerisinde yanında başka cins balık bulundurulmamasına özen gösterilmelidir.

Genel Bilgiler

Yaşayan kaya balığı, küçük cichlidlerle beslenmeyi tercih eder. Besleneceği zaman kendisini kuma gömer ya da kayalıkların üzerine çıkarak ölü taklidi yapar ve küçük cichlidleri avlar. Hızlı hareket edebilen bu balıkların boyutları oldukça büyüktür ve fazlasıyla yırtıcıdırlar.

Erkeklerinin vücutları üreme döneminde mavi bir renk alır. Yumurtalarını ağızlarının içerisinde kuluçkaya yatırırlar ve üreme zamanlarında erkek başına 3 dişi balık olmalıdır. Normal zamanlarda saldırgan bir yapıya sahip olan bu balıklar, üreme dönemlerinde daha da saldırgan olurlar. Bu nedenle bu balıkların üreme zamanı geldiğinde akvaryumda başka cins balık bulunmamalıdır.

Kayaların üzerine çıkarak ölü taklidi yapıp diğer balıkları avladığı için Malawiler tarafından “uyuyan” anlamına gelen Kalingo adı ile anılan Yaşayan Kaya doğada yalnız yaşamayı tercih eden balık türleri arasındadır.

Akvaryum Şartları

Bu balıkların bulunduğu akvaryumun hacmi en az 350 litre ve sıcaklığı da 24 ile 29 derece arasında olmalıdır. Balıkların uygun bir şekilde akvaryumda yaşayabilmesi için suyun ph derecesi ise 7,7 ile 8,6 aralığında tutulmalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum