Kedi Bakımı

Evde Kedi Maması Hazırlama

Rate this post

Minik dostlarımız için her zaman faydalı olanı isteriz. Aman en iyi mamayı alayım sağlıklı olsun dersiniz. Evde hazırlayacağınız mamanın kediniz için daha sağlıklı olacağını biliyor muydunuz? Protein bakımından zengin mamalar yüksek fiyatlıdır. Ucuz mamalar ise sizin değerli dostlarınızın damak zevkine uymayabileceği gibi sağlık açısından da risk taşıyabilir. Peki, o zaman ne yapmalı?

Sadece et ve benzer mamalar ile beslendiklerini sandığınız bu dostlarımızın tıpkı bizler gibi karbonhidratlara ve vitaminlere ihtiyaçları vardır. Şimdi size minik dostlarımız için evde kolay uygulayabileceğiniz bir tarif vereceğim. Ama tariften önce dikkat etmeniz gereken bir konudan bahsetmeliyim. Kedinizi ticari mamadan hemen ev yemeğine alıştırmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden birden yüklenmeyiniz. Ona bu durumu yavaş yavaş alıştırınız. Aksi takdirde kediniz ishal ya da kabız olabilir.

Kedi Jölesi Tarifi

Size Kedi Jölesinin tarifini vermek istiyorum. Malzemelerimiz ise; 3 su bardak tavuk araması veya suyu 5 yemek kaşığı un 1 adet orta boy havuç, doğranmış ve 250 gram tavuk veya balık eti yani protein. Hazırlarken de tavuk suyu ılıkken unu katıp karıştırın. Karışımı koyu bir hal alsın. Kedilerimiz yoğun kıvamı sever. Bunu yüksek ateşte yapmanız gerekir. havucu ve etleri de içine katarak biraz su ilave edin. Ilık su idealdir. mutfak robotunda iyice karıştırın. Soğumaya bırakın. Soğuk mamaya daha kıvam verecektir.

Ev yapımı protein ağırlıklı kedi maması

Başka bir tarif verecek olursam. 4 parça tavuk pirzola protein ağırlıklıdır. Diğer bir besleyici olarak hepsinden 1 adet yeşillik (Karnabahar, brokoli, pırasa bu tür) olmalıdır. İlk önce etimizi haşlamamız gerekiyor. Daha sonra sıcak suda yeşilliklerimizi bekletmemiz. Bu işlem tamamlandıktan sonra mutfak robotundan hepsini sıcak su katarak geçiriniz. Dikkat edin yaptığınız mama katı durumda olmalıdır. Duruma göre haşlanmış ciğer koyabilirsiniz. Haşlanmış ciğer minik dostlarımızın çok hoşuna gidecektir. Mutfak robotundan sonra mamamızı soğumaya almanız gerekir. Sıcak kedilerimizin, insanlarda olduğu gibi yutak kısmını zedeleyebilir. Bence besin değeri en zengin mama olarak bu gösterilebilir.
Evet, arkadaşlar benim sizlere örnek gösterebileceğim tarifler bunlar. Umarım minik dostunuz memnun kalır. Size son tavsiyem kediniz de bir alerji durumu ya da farklı belirtiler olduğu takdirde veteriner hekiminize başvurun. Şimdiden hazırlayacağınız mamalar için ellerinize sağlık kedilerinize afiyet olsun.

Yorum Yaz