Kedi Bakımı

Kum Eğitimi

Rate this post

Kedi Kum Eğitimi

Kediler doğaları gereği gerçekten temiz hayvanlardır ve kum kaplarına alışması genellikle kolaydır. Bir kaç aşama size yardım edebilir. Bu aşamaları takip ederek yavru kedinizin tuvalet alışkanlığı için kum kabına alıştırabilirsiniz. Sizin ve kediniz için kum eğitimi çok zor olmayacaktır.

Kedinizi besledikten veya yavru kediniz uyandıktan sonra kum kabına doğru kedinizi götürün. Yavru kediler genellikle her yavru canlı gibi dikkatlerini toparlayamazlar ilgilerini çekmek için elinize kedi kumunu kazabilirsiniz. Kediniz emin olun bu hareketinizden bir şeyler öğrenebilir. Kediler zaten doğası gereği tuvaletlerini yapacağı bir kum kabı ararlar. Bu yüzden kum kaplarına bir kez gittikten sonra, kabı temiz tuttuğunuz sürece, tuvaletlerini oraya yapacaklardır. Ayrıca kum kabı kullandıktan sonra kediniz ile ilgilenmeniz onunla oynamanız da alışmasını hızlandıracaktır.

Şunu hatırlatmakta fayda var, kediniz yerleri kokladığında, dışarı çıkmak ister gibi yaptığında belki tuvaleti gelmiş olabilir. Bu durumlarda da kedinizi kumuna götürebilirsiniz. Acele edin bir kaza olsun istemezsiniz :)

Kedi kumu nereye konmalı ?

Kediler söylediğimiz gibi titiz hayvanlardır. Yedikleri yer ile tuvaletlerinin ayrı olmasını isterler. Sakın kumunu yemek yedikleri yere yakın koymayın, kullanmak istemeyebilirler.

Yavru kedi ve kum alışkanlığı için unutmayın:

Hadi özetleyelim.

  1. Kediler zaten temiz hayvanlar, kumlarına alıştırmak çok kolay.
  2. Yavru kediniz tuvaletini yapacak gibi davranırsa, yerleri koklar, tedirgin davranır, dışarı çıkmak için uğraşırsa, hemen kumuna götürün.
  3. Yemeklerden sonra, uyandıktan sonra genellikle yavruların tuvaleti gelir. Bu yüzden yemekten ve uyandıktan sonra yavru kedinizi kedi kumuna götürmeyi unutmayın
  4. Kedi kumu temiz olmalı, pis olursa yavru kediniz kedi kumunu kullanmak istemeyebilir
  5. Yemek yediği yerden uzak tutun, kokudan dolayı kediniz bunu sevmez.

 

Her ne kadar uğraşsanızda yavru kedilerin sindirim sistemleri çok iyi gelişmemiştir. Bu yüzden evinizde veya kedi beslediğiniz yerde ufak tefek kazalar olabilir :). Yavru kedinize iyi davranın ve kum alışkanlığını çabuk kazanacağını unutmayın.

Yorum Yaz