Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpekler için egzersizin önemi

Köpekler için egzersizin önemi
2/5 - (6 votes)

Köpekler için egzersizin önemi

Köpekler, düzenli egzersiz ve yürüyüşe büyük bir ihtiyaç duyarlar. Yaş, beslenme ve cinslere bağlı olarak egzersiz ihtiyacı Köpekten köpeğe değişiklik gösterse de, hangi köpek türü olursa olsun, az veya çok egzersiz ihtiyaçları günlük olarak karşılanmalıdır. Özellikle yavru Köpekler çok daha hareketli olduklarından egzersize büyük bir ihtiyaç duyarlar.

Köpekleri günlük olarak dışarıya çıkarıp yürüyüş yaptırmak egzersizin bir parçasıdır. “At getir” benzeri oyunlar da hem Köpeklere iyi bir eğitim olur hem de onları yorarak günlük egzersiz ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılar.

Merdiven çıkma ve inme köpeğiniz için güçlü bir antreman olacaktır. Çok fazla merdiven inip çıkan köpeklerde kalça çıkıklığı olabilir. Köpeğiniz için parkur da oluşturabilirsiniz. Köpeğinize yük getiriyor diye sakın düşünmeyin çoğu köpek sizin verdiğiniz komutları uygulamaktan ve birlikte oynamaktan mutlu olur.

Yorgun köpek iyi köpektir. Bu cümleyi köpek eğitim makalelerinde, videolarında sık sık duyarsınız. Köpeğiniz için egzersiz yaptırmanın bir faydasıda köpeğinizin enerjisinin sizin ayakkabılarınızdan çıkarmamasıdır. Yedikleri besinleri iyi öğüten, kas gelişimi artan köpek egzersiz sonrası tamamiyle dinlenmeye çekilecektir. (Tabii çok büyük miktarda su içtikten sonra :) )

Özellikle yavru köpeklerin egzersiz yapması onları sosyalleşmesi ve ileride daha az karakter sorunu yaşamasını sağlar.

Yapılan her türlü egzersiz hem sizinle köpeğinizin arasındaki bağı ilerletecek hem de köpeğinizin zeka gelişiminde yardımcı olacaktır.

Egzersizler köpeğinizi obeziteden korur. Aşırı kilo almalarını engeller ve vücutlarındaki yağları sağlıklı biçimde yakmalarını sağlar.

Köpeklere karnı tok bir şekilde egzersiz yaptırmak kesinlikle doğru değildir. Karnı doluyken hareketleri daha yavaş olacak ve egzersizden verim alamayacaktır. Eğitim vermek için de tok olması uygun değildir. Karnı aç bir köpek bu anlamda ödül bekleyeceği için egzersize ve eğitime daha açık olacaktır. Önce egzersiz yaptırıp sonra beslenmeleri sağlıkları için de uygundur.

 

Yorum Yaz